ana sayfa    site haritası    iletişim

 
         Üye Girişi
  Bina Enerji Performansı
    Yeni BEP Yönetmeliği

 

   
 
 
CLIMA 2010, Antalya / 10.REHVA DÜNYA KONGRESİ için geri sayım başladı...

9-12 Mayıs 2010 tarihlerinde Derneğimizce Antalya’da  düzenlenecek  olan Clima 2010 Dünya Klima Kongresi ne  5 kıtadan, 56  farklı ülkeden 850 bildiri özeti gelmiştir.  Bu rakam şu ana kadar yapılan Dünya Klima Kongreleri  için bir rekor durumundadır.

Kongre’nin web sitesi www.clima2010.org ise son bir ayda 129 ülkeden 5.700’ü aşan ziyaretçi sayısı ile büyük ilgi görmektedir. 

Teması “Binalarda Sürdürülebilir Enerji Kullanımı” olarak belirlenen Clima 2010 Kongresi’nin, tüm tesisat teknolojilerini ele alarak; binalarda enerji tasarrufu, enerji geri kazanımı ve enerji verimliliğini hayata geçirmeye yönelik katkılar sağlaması hedefleniyor. Bu bağlamda Kongre; bilimadamlarına, yapı ve endüstrisine, bina sahiplerine, müşavirlere, mühendislere ve mimarlara bilimsel veriler ve teknik çözümler konusunda bilgi alışverişinde bulunabilecekleri bir platform sağlayacak.

1963’de Brüksel’de kurulan, 29 dernek üyesi ve bu derneklerin 110 bin üyesi ile dünyanın en büyük konfederasyonlarından biri olan REHVA‘nın, 1975 yılından bu yana gerçekleştirdiği “Clima 2000 Dünya Konferansları” serisi ilk olarak Milano’da İtalyan AICARR derneği tarafından konferansların yaratıcı dernek başkanı Mario Constantino başkanlığında düzenlendi. Konferanslar dizisi önce 5, sonra 4 yılda bir, son dönemde ise 3 yılda bir olmak üzere REHVA üyesi ülkelerden birinde organize ediliyor. Budapeşte, Varşova, Kopenhag, Sarajevo, Londra, Brüksel, Napoli, Lozan ve Helsinki’den sonra sektörün bu en önemli organizasyonu, 1994’den beri ASHRAE ve 1996’dan beri REHVA asil üyesi olan TTMD ev sahipliğinde 9-12 Mayıs 2010’da Antalya’da gerçekleştirilecek.

İndirimli  fiyatlardan katılım ve kayıt için son gün: 31 ARALIK 2009

Clima 2010 “REHVA 10. Dünya İklimlendirme Kongresi”nin resmi web sitesi www.clima2010.org ziyaretçi akınına uğruyor. Siteyi son bir ayda %89,9’u yeni ziyaretçiler olmak üzere 5.700’ü aşan kişi ziyaret etti. Amerika’dan Hindistan’a Hollanda’dan Japonya’ya 129 farklı ülkeye uzanan yelpazede ziyaretçiler, kayıt, konaklama, bildiri kabulu gibi işlemlerini web site üzerinden yürütebiliyor.

Dört gün sürecek bu Kongreye tüm dünyadan akademisyen, bilim adamı, mekanik tasarımcı, danışman, müteaahhit, yatırımcı, imalatçı ve bina işletmecisini biraraya getiriyor. Kongrelerde iklimlendirme, havalandırma, ısıtma, enerji, iç hava kalitesi, sıhhi tesisat, mekanik tesisat ve benzeri konularda bilimsel sunuşların yanısıra atölye çalışmaları ve poster sunumlarıyla ve izleyici olarak katılacaktır. Karşılıklı bilgi alışverişi yapılan bu dev organizasyon, şimdiye kadar ulaşılan en yüksek katılımcı sayısına ulaşma iddiasıyla 1500’e yakın ısıtma, soğutma, iklimlendirme uzmanını Antalya’da bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Kongreye Dünyanın önde gelen uzmanları ana konuşmacı olarak katılacaklardır.

Uluslararası “Öğrenci Yarışması”nın da yer alacağı Kongre’de; ISK Isıtma-Soğutma-Klima konusunda ulusal bir yarışma ile seçilecek bir Türk üniversitesinin öğrencilerinden oluşacak bir ekip, Türk takımını oluşturacak. Kongreyi takip eden 13 Mayıs 2010’da ise ASHRAE ve REHVA tarafından uzmanlarca  sunulacak ücretli seminerler ise tüm katılımcı profesyoneller için önemli fırsatlar yaratacak.

TTMD ayrıca, ülkemiz akademisyenlerinin ve sektör profesyonellerinin Clima 2010 Kongresi’nde bildiri sunabilmelerine destek olmak amacıyla İSKAV, İSKİD,DOSİDER ve İZODER sektör dernekleriyle birlikte oluşturduğu AR-GE FONU Projesi ile 8 projeyi maddi olarak destekleyerek Kongre’ye Türk bildirilerinin de sunulmasına imkan veriyor.

TTMD Başkanı Cafer Ünlü yaptığı açıklamada, “Bu Dünya Kongresi’nin hazırlanması görevinin TTMD’ye verilmiş olması, ülkemizin ve tesisat sektörümüzün tanıtılması için çok büyük bir fırsat olacaktır. Bu görev bir çok üyenin yoğun çalışmasını gerektiren, “gönüllülük” esasına dayanan ağır bir sorumluluktur, ancak alınacak teşekkürlerin en önemli ödüller olacağına inanıyoruz” derken, “Türkiye tesisat sektöründe ve üniversitelerimizde yapılan AR-GE çalışmalarının “bildiri” olarak sunulması, ihracat hedefleyen şirketlerimizin “sponsor” olarak destekleri ve uluslararası ilişkileri geliştirmek için üniversite, kamu ve özel sektörden meslekdaşlarımızın “delege” olarak katılımları ile, ülkemizin tanıtımı ve ev sahipliğimizin yanında ülkemize bilgi transferi için Kongre bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirilmelidir” diye ekliyor.

TTMD ve CLIMA 2010 Çalışmaları

TTMD, uzun yıllardır ülkemizi sektörünün uluslararası cephesinde en tanınan iki STK olan ASHRAE ve REHVA nezdinde başarı ile temsil ediyor. 2000 yılında REHVA Genel Kurulu’nu Istanbul’da organize ederek açılımını sürdüren TTMD, 2001 yılında TTMD 2.Dönem Başkanı Numan Şahin’in REHVA Yönetim Kurulu’na 2 dönem seçilerek 2007 yılına kadar Başkan Yardımcısı ve Yayın Komitesi başkanı olarak görev yapması ile süreci devam ettirmiştir. Clima 2010 Kongresi TTMD VII. Dönem Başkanı Hüseyin Erdem zamanında ülkemize kazandırılmıştır. Bu kazanımda önemli bir rol üstlenen Numan Şahin ise halen Clima 2010 Kongre Başkanı olarak görev alırken, Kongre’nin Bilim Komitesi Başkanlığı’nı Prof.Dr. Ahmet Arısoy yürütüyor.

Duyuru çalışmaları kapsamında Organizasyon Komitesi’nin çalışmaları, Avrupa ve dünya genelindeki ilgili tüm önemli Fuar ve Kongrelerde etkili tanıtım amacıyla devam ediyor. Kongre’nin tanıtım broşürleri, fuar ve kongrelerde dağıtılırken, gerekli görülen büyük kongrelerde TTMD katılımcıları özel sunumlar ile tanıtım çalışmalarını yürütüyor. ISH Frankfurt Fuarı’nda bir çok firmanın standında tanıtım broşürleri yer alırken, Portekiz’de gerçekleştirilen Climamed Kongresi’nde özel Clima 2010 standı kurularak, TTMD Başkanı Cafer Ünlü’nün konuşması ile duyuru çalışmalarına bir yenisi eklendi. Sektör dergileri TTMD dergisi, MMO Tesisat, Termodinamik, DTK, REHVA Journal ve Tesisat dergilerinde sürekli ilanlarla duyuru çalışmaları destekleniyor. Clima 2010 Kongresi’nin 2. Duyurusu ise, ASHRAE Chicago 2009 kış Toplantısı’nda dağıtılmış, sonrasında ASHRAE Journal’in Mart 2009 sayısında özel bir ilan çalışması ile tanıtıma devam edilmiştir.

Tüm basın için listesi

LookUs & Online Makale