ana sayfa    site haritası    iletişim

 
         Üye Girişi
  Bina Enerji Performansı
    Yeni BEP Yönetmeliği

 

   
 
Avrupa’daki evlerin % 90’ında kullanılabilecek, maliyet-etkin bir yeni ve birleşik gri su şartlandırma ve ısı geri kazanım sistemi (AquaConserver)

AquaConserver kavramı Avrupa Birliğinin karşılaştığı ikiz sorunlar olan enerji ve su tasarrufunu hedeflemektedir. Proje düşük maliyetli, konutların % 90’ında kolay bir tadilat sonucunda kullanılabilinir evsel gri su ve ısı geri kazanım sistemi geliştirilmesini içermektedir. Banyo sıcak suyunun yeniden kullanımı ile kişisel yıkanma su kullanımı ve ilgili ısıtma enerjisi kullanımı % 50’ye kadar tasarruf edilebilecek, banyo ve duşlardan kaynaklanan gri suyun şartlandırılarak tuvaletlerde yeniden kullanımı ile evlerin toplam su kullanımında % 35’e kadar tasarruf sağlanabilecektir.

8 ayrı ülkeden (Hırvatistan, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Polonya, Portekiz  ve Türkiye) Türk Tesisat Mühendisleri Derneği TTMD’nin de içinde olduğu 12 Enstitü, KOBİ ve STK (The UK Health and Envionmental Research Institute-HERI,The Environmental And Sustainable Construction Association-EASCA, IGP srl, Logrotex SA, Convex Electrical Ltd, Haswell Moulding Technologies Ltd, Aqualisa Products Ltd, Tecniberia, Asociacion Espanola De Empresas De Ingenieria, Consultoria Y Servicios Tecnologicos-TECNIBERIA, Novamina Centar Inovativnih Tehnologija Doo-NOVAMINA, Instituto De Biologia Experimental E Tecnologica-IBET, Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazoweji I Klimatyzacji-PKTSGGK), üç yıl sürecek olan 7. Çerçeve Programı kapsamındaki KOBİ’ler için ortaklık/işbirliği araştırma projeleri altbaşlığında kabul edilen 1,9 milyon Euro bütçeli bu proje ile biraraya gelmişlerdir. AquaConserver projesi hakkında detaylı bilgi http://www.aquaconserver.eu/adresinden temin edilebilir.LookUs & Online Makale