Absorpsiyonlu Soğutma Grupları-Tercih ve Seçim Kriterleri, Karşılaşılan İşletme Problemleri Anlatıldı

Çevrimiçi seminer videosu: 

TTTMD tarafından düzenlenen Absorpsiyonlu Soğutma Grupları-Tercih ve Seçim Kriterleri, Karşılaşılan İşletme Problemleri konulu çevrimiçi seminer 20 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Mustafa Sarıca ve İsmail Yazıcı’nın konuşmacı olarak katıldığı seminerin moderatörlüğünü TTMD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Atmaca yürüttü.

Sunumuna absorpsiyonlu soğutma gruplarının çalışma prensibi, özellikleri ve çeşitleri hakkında bilgi vererek başlayan Mustafa Sarıca; absorpsiyonlu soğutma gruplarının ayırıcı özelliklerini mekanik kompresör olmaması, ana enerji kaynağının elektrik olmaması, soğutucu akışkanın su olması, COP değerinin çok küçük olmakla birlikte enerji kaynağı olarak atık ısı kullanması ve çok az elektrik tükettiği için standart COP değerlendirmesinin sağlıklı olmadığı şeklinde sıraladıktan sonra absorbsiyon soğutma çevrimini grafikleri üzerinden anlattı.

Absorpsiyonlu soğutma gruplarının tercih edilme nedenleri hakkında konuşan Sarıca: “Atık ısı varsa, elektrik sarfiyatı yüksekse, soğutucu akışkan ile ilgili çevresel duyarlılıkla yaklaşma mecburiyeti varsa, ses problemi mevcutsa ve trigenerasyon uygulaması için koşullar uygunsa absorpsiyonlu soğutma grupları tercih edilebilir. Seçim kriterlerine bakarsak, sistemde sürekli soğutma yükü bulunması gereklidir. Soğutma yükünün ani olarak dalgalanmaması,soğutma gruplarının yüksek yükte çalışacak şekilde boyutlandırılması önemlidir.  Isı kaynağının özelliklerine uygun seçim ve boyutlandırma yapılması, soğutma kulesinin doğru boyutlandırılması, otomatik sıcaklık kontrolüne sahip olması, ısı kaynağının kısmi yüklere uygun otomatik olarak reglajının sağlanması, kontrol sisteminin kısmi yük senaryosuna tam uyumlu olması, işletme teknik personelinin orta ve uzun vadede ihtiyaç duyulan becerilere sahip olmasının planlanmış olması sayılabilecek diğer seçim kriterlerindendir” dedi.  Uygulamalarda meydana gelebilecek kristalizasyon gibi problemlere de değinen Mustafa Sarıca ve İsmail Yazıcı, işletme ve bakımla ilgili bilgiler verdikten sonra katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

 

 

Absorpsiyonlu Soğutma Grupları-Tercih ve Seçim Kriterleri, Karşılaşılan İşletme Problemleri Anlatıldı Absorpsiyonlu Soğutma Grupları-Tercih ve Seçim Kriterleri, Karşılaşılan İşletme Problemleri Anlatıldı Absorpsiyonlu Soğutma Grupları-Tercih ve Seçim Kriterleri, Karşılaşılan İşletme Problemleri Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr