Webinar video

TTMD’nin düzenlediği “Açıklığa Dayalı Gün Işığı Modellemesi” konulu İngilizce çevrimiçi seminer 26 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Oturum başkanlığını Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Tereci ’nin yaptığı webinara Prof. Dr. John Mardaljevic konuşmacı olarak katıldı. 

Gün ışığı modellemesi alanında çalışan Dünya çapında önemli uzmanlardan biri olan Prof. Dr. John Mardaljevic, şu anda kullanılan günışığı standartlarına da temel oluşturan iklime dayalı günışığı aydınlatma modellinin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Sunumunda 2016 yılından beri üzerinde çalıştığı açıklığa dayalı gün ışığı modellemesinin temellerini anlatan Mardaljevic, iklime dayalı gün ışığı modellemesiyle farkını gösterdikten sonra gölgeleme oluşturan engellerle birlikte günışığı modelerinin sonuçlarını karşılaştırdı.

Basit geometrik modele dayanan sistemin kentsel ölçekte nasıl işlediğine dair bilgiler paylaşan Prof. Dr. John Mardaljevic, son bölümde katılımcılardan gelen sorularla bu modelleme sistemi ile ilgili gelecek planlarını ve bilgisayar sistemlerinde kullanımı ile ilgili çalışmaları aktardı.

Açıklığa Dayalı Gün Işığı Modellemesi Çevrimiçi Semineri Yapıldı Açıklığa Dayalı Gün Işığı Modellemesi Çevrimiçi Semineri Yapıldı Açıklığa Dayalı Gün Işığı Modellemesi Çevrimiçi Semineri Yapıldı Açıklığa Dayalı Gün Işığı Modellemesi Çevrimiçi Semineri Yapıldı

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.