BIM'den Dijital İkiz'e: Akıllı Şehirler için Varlık Yönetimi, Strateji ve Gelecek Webinarı Yapıldı

Webinar Videosu
 
Türk Tesisat Mühendisleri Derneği 2020-2021 Dönemi ilk webinarı 29 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirildi. BIM'den Dijital İkiz'e: Akıllı Şehirler için Varlık Yönetimi, Strateji ve Gelecek konulu webinarın moderatörlüğünü Doç. Dr. Gülsu Ulukavak Harputlugil yürütürken, webinara Tanju Kılınçarslan konuşmacı olarak katıldı. 
 
Sunumuna Yapı Bilgi Modellemesi ve Dijital İkiz (BIM vs Digital Twin), 3D, 4D, 5D, 6D, 7D, BIM Plan, Simülasyon, IoT ve Akıllı Şehir kavramları hakkında bilgiler vererek başlayan konuşmacı Kılınçarslan, BIM’i birbirinden farklı disiplinlerin mimari proje tasarımından başlayarak bütün tasarım aşamalarında, simülasyonlarda, inşasında ve sürdürülmesinde görev alanların ortak yararlanabileceği 3 boyutlu bir bilgi paylaşım süreci olarak tanımlayarak BIM’in katkılarından bahsetti. BIM’de üretilen 3 boyutlu modelin Dijital İkiz olabilmesi için binanın hayata geçtikten sonra sensörleriyle beraber gerçek zamanlı verilerinin toplanması ve analiz edilmesi gerektiğine dikkat çeken Kılınçarslan: “Dijital İkiz sayesinde sensörler ile toplanan gerçek zamanlı verilerin fiziksel ve dijital model arasında köprü oluşturulması sağlanır. Dijital İkiz bize bu toplanan veriler ile dijital kopya üstünde analizler yapılarak fiziksel donanımların manipüle edilmesi veya optimize edilmesine olanak sağlar. Dijital ikizi 3 temel kavrama bölüyoruz. Ürün, inşaat ve performans ikizi. Ürün ikizinde tüm kullanılan yapı elemanları vardır. Bunun içine statik özellikleri, hvac sistemleri kurduğumuz zaman bu bir inşaat haline geliyor. Bunları simüle ederek oluşturduğumuz bir sanal bina bize bir performans verecek” dedi.
 
BIM özellikli Dijital İkiz (Digital Twin) etkin varlık yönetim sistemlerinin temel faydalarına değinen konuşmacı; karar verme, izleme ve iletişim için doğru ve etkin destek; bakım, envanter, garanti, kurulum ve operasyon verilerinin kolay ve doğru alınması ve saklanması; nesnelerin işbirliğini geliştirme ve görselleştirmeyi arttırma; faaliyetlerin, programların, çalışma ve alanın etkin yönetimi ve planlaması; 
varlıkların uygun bakım ve takibi; enerji, kamu hizmetleri ve tüketim malzemelerin simülasyonla optimize edilmiş kullanımı; acil tahliye planlamasının kolaylaştırılması gibi konularda detaylı bilgiler paylaştı. 
 
Sunumunun son bölümünde BIM ve Dijital İkiz ile akıllı şehir ve nesnelerin interneti ilişkisinden bahseden Kılınçarslan; akıllı şehirler için yerel karar vericiler ile ortak merkezinde insan olan tasarımlar yapılması ve IoT (nesnelerin interneti) desteği ile yaşam kalitesinin arttırıldığı çevreci sürdürülebilir yeni bir şehir tasarımı üstüne çalışılmasının önemini vurguladı.  Dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği soru cevap bölümünün ardından webinar tamamlandı. 
 
BIM'den Dijital İkiz'e: Akıllı Şehirler için Varlık Yönetimi, Strateji ve Gelecek Webinarı Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr