Binalarda Enerji Performans Göstergeleri (EnPG), Baseline (Referans Hat) ve Regresyon Analizleri Çevrimiçi Anlatıldı

Webinar videosu

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği Binalarda Enerji Performans Göstergeleri (EnPG), Baseline (Referans Hat) ve Regresyon Analizleri konulu çevrimiçi seminer 13 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirildi. TTMD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Atmaca’nın moderatörlüğünü yürüttüğü seminere Mustafa Kemal Korkmaz konuşmacı olarak katıldı.

Seminerin ilk bölümünde enerji performansı, enerji performansı göstergesi (EnPG) ve değeri, enerji performansı iyileştirmesi, enerji referans çizgisi (EnRÇ) gibi temel kavramlar hakkında bilgilendirme yapan Mustafa Kemal Korkmaz; enerji performansı göstergeleri hakkında: “EnPG’leri belirleme ve güncelleme yöntemi dokümante edilmiş bilgi olarak muhafaza edilmelidir. Kuruluşun ilgili değişkenlerin enerji performansını önemli derecede etkilediğini gösteren verileri varsa, kuruluş uygun EnPG’leri oluşturmak için bu verileri kullanmalıdır.
EnPG değerleri gözden geçirilmeli ve uygun durumlarda ilgili EnRÇ’leri ile karşılaştırılmalıdır. Kuruluş EnPG değerlerine ait dokümante edilmiş bilgileri muhafaza etmelidir. Kuruluş, uygun bir zaman dilimini dikkate alarak enerji gözden geçirmesinden/geçirmelerinden gelen bilgiyi kullanarak bir EnRÇ oluşturmalıdır. Kuruluşun ilgili değişkenlerin enerji performansını önemli derecede etkilediğini gösteren verileri varsa, kuruluş EnPG değerlerinin ve bunlara karşılık gelen EnRÇ’lerin normalleşmesini sağlamalıdır” dedi.

İkinci bölümde mevcut bina ve tesisler üzerinden hesaplama örnekleri sunan Korkmaz, enerji yükü hesaplamalarıyla ilgili detaylı analizler paylaştı.  Dinleyicilerden gelen soruların yanıtlandığı bölümün ardından seminer tamamlandı.

Binalarda Enerji Performans Göstergeleri (EnPG), Baseline (Referans Hat) ve Regresyon Analizleri Çevrimiçi Anlatıldı Binalarda Enerji Performans Göstergeleri (EnPG), Baseline (Referans Hat) ve Regresyon Analizleri Çevrimiçi Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr