Buhar Kazanları ve Buhar Jeneratörlerinin KıyaslanmasıWebinarı Yapıldı

Webinar videosu

TTMD tarafından düzenlenen Buhar Kazanları ve Buhar Jeneratörlerinin Kıyaslanması konulu çevirimiçi seminer 10 Aralık 2020 tarihinde yapıldı. TTMD Bursa İl Temsilcisi Hamit Mutlu’nun moderatörlüğünü yürüttüğü eğitime Buğra Serinyel panelist olarak katıldı.

Buhar sistemlerinde kullanılan kazan tipleri ve çalışma şekillerini sıralayarak konuşmasına başlayan Serinyel şu bilgileri aktardı: “Su borulu kazanlar yüksek buhar debisinde üretim sağlayabilir. Düşük su içeriği sayesinde yük değişimlerine hızlı tepki verebilirler ve bütün yakıt tipleri ile çalışabilirler. Ancak çoğu zaman sahada imalat gerektirdiğinden dolayı, kurulum süreleri uzundur. Duman borulu kazanlara göre daha yüksek su kalitesinde işletme gerektirmektedir. Tasarımına bağlı olarak düşük yüklerde çalışma yapılamayabilir. Kazan kapasitesinin üstünde ani yük ihtiyaçlarına, düşük su içeriği nedeni ile daha zor tepki vermektedir. Alev borulu kazanlar 30 barg emniyet sınır basıncına sahiptir. Alev duman boruları içinden geçtiği için belli kapasiteleri vardır. Paket tipi üretimi sayesinde, hızlı kurulum hızlı kurulum ve devreye alma imkanı vardır. Kapasitesinin üzerinde ani çekişlere yüksek su içeriği sayesinde hızlı tepki verebilme özelliğine sahiptirler. Su borulu kazanlara kıyasla ilk yatırım maliyetleri daha düşüktür ve daha az yer kaplarlar. Ancak tasarımı gereği, yüksek basınç ve yüksek kapasitelerde tasarımı yapılamamaktadır. Büyük su hacmi gereği, ilk çalıştırma süreleri su borulu kazanlara göre daha uzundur. Buhar jeneratörlerinin ise yatık ve dik olarak 2 tipi vardır. Düşük buhar kalitesine uygun işletmeler için avantajlıdır.  Çok hızlı buhar üretimi sayesinde özellikle çamaşırhane vb. gibi işletmelerde düşük kalitede hızlı buhar ihtiyacı için uygundur. İlk yatırım maliyeti daha düşüktür.”

Doğru kazan tipi seçim kriterlerini, kullanılacak proses, buhar kalitesi, basınç ve kapasite, kurulacak alan, proses ihtiyacı olan buhardaki yük değişimleri, verim, su kalitesi ve yasal gereklilikler olarak sıralayan konuşmacı, daha sonra kazanlarda kullanılan güvenlik önlemleri hakkında bilgiler verdi.

Ekonomizör, su şartlandırma, modülasyonlu ateşleme gibi buhar sistem ekipmanlarını anlatan Serinyel, son bölümde tekstil fabrikası üzerinden örnek grafikler paylaştı.  Eğitim, katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasının ardından tamamlandı.

 

 

 

Buhar Kazanları ve Buhar Jeneratörlerinin KıyaslanmasıWebinarı Yapıldı Buhar Kazanları ve Buhar Jeneratörlerinin KıyaslanmasıWebinarı Yapıldı Buhar Kazanları ve Buhar Jeneratörlerinin KıyaslanmasıWebinarı Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr