Çevrimiçi Seminer: Havadan Suya Çevrimsel (RunAround) Isı Geri Kazanım Sistemleri

Webinar Videosu

TTMD’nin düzenlediği Havadan Suya Çevrimsel (RunAround) Isı Geri Kazanım Sistemleri konulu çevrimiçi seminer 10 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Ozan Atasoy’un moderatörlüğünü yürüttüğü etkinliğe Ümit Güngör ve Berkay Güçmen konuşmacı olarak katıldı.

İklimlendirmede ısı geri kazanımın tanımı ve temel prensiplerini anlatarak sunuma başlayan Berkay Güçmen, en çok uygulanan sistemleri Çevrimsel (Run Around) Sistem Bataryaları, Plakalı Isı Değiştiriciler, Isı Borulu Sistemler ve Rotary Isı Değiştiriciler olarak sıralayarak sistem karşılaştırması yaptıktan sonra; 25 Mayıs 2021 tarihli resmi gazetede yayımlanan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tebliğine göre 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren çift yönlü hava ünitelerinde asgari termal verim HRS ünitelerinde minimum %68; diğer ısı geri kazanım ünitelerinde minimum %73 olması gerektiğini belirtti.

Çevrimsel ısı geri kazanım sistemlerinin dış ortamdan alınan taze havanın, egzoz havası ısısı ile ön ısıtılmasında/ soğutulmasında kullanıldığını söyleyen Güçmen, “Çalışma prensibi, egzoz serpantininden geçen sıcak hava serpantin boruları içindeki akışkanı ısıtmakta ve sirkülasyon pompası da bu akışkanı taze hava serpantinine taşıyarak ısıyı taze havaya aktarmaktadır. Sistem elemanlarına bakıldığında, egzoz fanında bir adet ve klima santrali taze hava girişinde de bir adet olmak üzere iki adet kanatlı- borulu ısı geri kazanım bataryası, iki bataryayı birbirine bağlayarak bir hava akımından diğerine geri kazanılan enerjinin transferini sağlayan boru bağlantısı ve sirkülasyon pompası bulunur. Çevrim akışkanı olarak genellikle su kullanılır. Gerekli olduğu durumlarda, donmayı engellemek için etilen glikol /su veya propilen glikol/ su gibi karışımlarda kullanılabilir. Dış hava sıcaklığı -15 °C olduğunda glikol oranı yaklaşık olarak %30 olmalıdır. Isı transferini sağlayan akışkan bir pompa sayesinde sistemde dolaştırılır. Çevrimi gerçekleştirecek bu pompayı çalıştırmak için gereken elektrik enerjisi sistem için gerekli olan ek enerjidir. Bu sistemde akış, vanalar ile kontrol edilir. Eğer sistemden atılan hava, çiğ noktasının altında kalırsa yoğuşma gerçekleşir. Bu sebeple ek bir gizli ısı transferi meydana gelir. Sistemde buzlanma riski vardır” dedi.

Güçmen daha sonra çevrimsel ısı geri kazanım sistem avantajları, ısı geri kazanım verimleri, bataryaların tasarımları, performansı etkileyen parametreler, enerji tüketimi ve enerji analizleri hakkında detaylı teknik bilgiler aktardı.  Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği soru cevap bölümünün ardından seminer tamamlandı.

Çevrimiçi Seminer: Havadan Suya Çevrimsel (RunAround) Isı Geri Kazanım Sistemleri Çevrimiçi Seminer: Havadan Suya Çevrimsel (RunAround) Isı Geri Kazanım Sistemleri Çevrimiçi Seminer: Havadan Suya Çevrimsel (RunAround) Isı Geri Kazanım Sistemleri Çevrimiçi Seminer: Havadan Suya Çevrimsel (RunAround) Isı Geri Kazanım Sistemleri
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr