Deplasmanlı Hava Dağıtım Sistemleri Anlatıldı

Webinarı izlemek için tıklayın. 

TTMD’nin düzenlediği Deplasmanlı Hava Dağıtım Sistemleri konulu webinar 22 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğü Orhan Gürson tarafından yürütülen webinara Mehmet Oskay panelist olarak katıldı ve bir sunum yaptı.

Sunumuna temel kavramlar ve termal hava akımını anlatarak başlayan Oskay; sıcaklık, yoğunluk, kaldırma kuvveti gibi etkenlerin havalandırma üzerindeki etkinlerine değinerek doğal taşınım ısı transferi ve dikey termal hava akımı hakkında bilgiler verdi.  Yüzey sıcaklığı 33-34 derece olan insan vücudunun serin bir ortama girdiğinde kendisini çevreleyen hava tabakasını doğal taşınım ısı transferi ile ısıttığını, ısınan havanın yoğunluğunun düştüğünü ve yükselmeye başlayarak dikey termal hava akımı oluşturduğunu söyleyen Oskay, CFD araçları ile dikey termal hava akımı modellemesini örnekledi. Isıl konfor başlığı altında insan vücudu ve ısıl denge, PMV-PPD, aktivite, giysi, etkin sıcaklık, hava hızı, asimetrik radyasyon gibi konuları anlatan konuşmacı daha sonra yer değiştirmeli iklimlendirmenin tanımını yaptı: “İçinde bulunduğu ortam havasından daha yüksek sıcaklığa sahip enerji üreten nesnelerin yarattığı dikey hava hareketinin boşalttığı yeri doldurmak üzere alt kottan düşük hızda yapılacak soğuk hava beslemesi ile gerçekleşen iklimlendirme yöntemidir. Deplasmanlı iklimlendirme, özel uygulamalar hariç, sadece soğutma maksatlı uygulanır. Üfleme havasının, ortamın havasından soğuk olması gereklidir. Isı kaynağı olan nesnelerin yüzey sıcaklığının 35C ve üstünde olduğu durumlarda uygulanabilir. Yüksek hacimlerde, oda yüksekliğinin 3m’nin üstünde olması tavsiye edilir. Kirletici kaynakların ısıl yük kaynaklarına yakın olması gerekir.”

Sunumunun son bölümünde üfleme hava debisi hesabı, deplasmanlı üfleme menfez seçimi ve deplasmanlı menfez türlerini anlatan Mehmet Oskay, örnek çözümler üzerinden avantaj ve dezavantajları gösterdi. Dinleyicilerden gelen soruların yanıtlandığı son bölümün ardından webinar tamamlandı.  

 

Deplasmanlı Hava Dağıtım Sistemleri Anlatıldı Deplasmanlı Hava Dağıtım Sistemleri Anlatıldı Deplasmanlı Hava Dağıtım Sistemleri Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr