Enerji Etkin Binalarda Yalıtım Anlatıldı

Webinar videosu

Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar hibe programı kapsamında yürütülen From Zero to Hero projesi kapsamında, üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen çevrimiçi seminer serisinin dördüncüsü Enerji Etkin Binalarda Yalıtımtemasıyla 15 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirildi.  Moderatörlüğünü Gökhan Tatlıdede’nin yürüttüğü etkinliğe Zahide Türkan Subaşı konuşmacı olarak katıldı.

Sunumuna ısı transferinin ısı iletkenlik değeri (Lambda) ile karakterize edildiğini belirterek başlayan Zahide Türkan Subaşı, bu değerin tek başına önemli olmadığını, ısıl direnç ve yalıtım değerlerinin de hesaplandığını belirterek farklı katmanlara ait ısıl dirençlere ait hesaplamalar sundu. Isı kayıplarını en çok %30 ile çatıda, %25 ile duvarlarda, %13 ile pencerelerde ve %20 ile hava boşluklarında olduğunu söyleyen Subaşı, termal kamera ile bakış sayesinde yalıtımlı ve yalıtımsız duvar farkını örnekledi.

Isı yalıtımında doğru malzeme seçiminin önemine dikkat çeken konuşmacı, XPS, EPS, camyünü, taşyünü, elastromerik kauçuk gibi yalıtım malzemeleri hakkında detaylı bilgiler aktardıktan sonra yalıtım yapılma nedenlerine değindi:” Yalıtım malzemeleri ve sistemleri, toplum, ekonomi ve çevre boyutunda sürdürülebilirliğe pek çok örtüşen yararlar sunar. Yalıtımın amacı, sera gazı salımlarını azaltmak, enerji tüketimini azaltmak, daha iyi yaşam ve çalışma ortamları sağlama, binaların daha güvenli ve uzun ömürlü olmasını sağlamak, gürültüden uzak ortamlar sağlamak, yangın anında can ve mal kaybını en aza indirmek, ülke ve birey ekonomisine katkı sağlamaktır.”

Türkiye ve dünyadan bazı ısı yalıtım yenileme projelerine örnekler veren Zahide Türkan Subaşı, sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Enerji Etkin Binalarda Yalıtım Anlatıldı Enerji Etkin Binalarda Yalıtım Anlatıldı Enerji Etkin Binalarda Yalıtım Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr