Genç TTMD "Kilometre Taşları Webinar Serisi 3 – Hırant Kalataş”

Webinar videosu

90 Kuşağı TTMD Üyelerinden oluşan Genç TTMD Komitesi’nin hazırladığı "Kilometre Taşları Webinar Serisi"nin üçüncü söyleşisi 21 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Hırant Kalataş’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğin moderatörlüğünü Aybüke Şentürk yürüttü.

Başarı kavramını yorumlayarak sözlerine başlayan Hırant Kalataş, başarı için çok çalışmak gerekebileceği ama öncelikle doğru hedef belirledikten sonra, kişinin kendi belirlediği hedeflere ulaşmasının başarı kabul edilebileceğini söyledi. Kalataş: “Aslında sadece başarmanın kendisi değil, yolculuğu da haz verebilir. Başarı için olmazsa olmaz koşul; doğru hedefler koyabilmektir. Bunun için de kişinin kendisini iyi tanıyabilmesi gerekir. Başarı, ulaşıldığında önemini kaybeder, yeni hedefler koymak gerekir. Aslında bu güzel bir şey, hayata anlam kazandırır. Tabii ki doğru hedefleri belirlemek başarı için yeterli değildir, o hedefe ulaştıracak çabayı da sarf etmek gerekir.
Başaramamak, elinizden geleni en iyi şekilde yaptığınıza eminseniz bir hüsran değildir. Hatta başarısızlığın nedenlerini irdeleyerek gelecek başarılarınız için fırsata dönüştürebilirsiniz. Her düştüğünde yerden bir taş al derler. Buna dair Galilo da ne diyor: ‘Deneyiniz, tekrar deneyiniz’”

İş hayatında başkası tarafından motive edilmek yerine kişinin kendisini motive etmesi gerektiğini belirten Hırant Kalataş, motivasyon olmadan başarılı olunamayacağını, çalışırken üstlenilen rolün yerine getirilmesi için çabalamak gerektiğini ifade etti. Kişilerin birbirini dinleme eksikline ve aynı anda birçok işi yapmaya çalıştığına değinen Kalataş; “Çoğu kez birbirimizi yeterince ve etkin biçimde dinlemiyoruz. ‘Ne söylüyor’u anlamaya çalışırken ‘Neden söylüyor’u da sezmeliyiz. Aynı anda birçok işi yapmaya çalışıyoruz, masamız ne kadar dağınıksa o kadar çok çalışıyormuşuz sanıyoruz. Oysa ‘yalın üretim’de olduğu gibi, bir işi yaparken, o iş için gerekli olmayan her şey, masanın üzerinden elimine edilmeli, odaklanmayı engelleyecek her şey uzaklaştırılmalı. İyi dinleyici olurken soru sormaktan da çekinilmemeli. Sorunun aptalcası yoktur, cevabın aptalcası vardır derler. Doğru anlamak için gereken soruları sorun” dedi.

Konuşmacı son bölümde gençlerin STK’larda etkin görev alarak bilgi paylaşımı ve yeni şeyler öğrenmesinin faydalarına dikkat çektikten sonra dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Genç TTMD Genç TTMD Genç TTMD
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr