Genç TTMD "Kilometre Taşları Webinar Serisi 4 – Sarven Çilingiroğlu”

webinar videosu: 

90 Kuşağı TTMD Üyelerinden oluşan Genç TTMD Komitesi’nin hazırladığı "Kilometre Taşları Webinar Serisi"nin dördüncü söyleşisi 5 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Ali Menekşe’nin moderatörlüğünü yürüttüğü etkinliğe Sarven Çilingiroğlu katıldı.

İlk olarak tasarımcı kimdir sorusunu “Bir yapının mekanik tesisat sistemini ulusal ve uluslararası standartlar ve yönetmelikler çerçevesinde; enerji, konfor, hijyen ile çevre duyarlılıklarını göz önüne alarak mimari gereksinimlerle birlikte tüm proje disiplinlerinin ve yatırımcının beklentilerine uygun olarak kişidir” şeklinde yanıtlayarak sözlerine başlayan Sarven Çilingiroğlu, mekanik tesisatta tasarım üzerine kısa bir sunum yaparak tasarımda uzmanlık alanları, tasarımda danışmanlar, tasarımda otomasyon, tasarımda matris ve tasarımdaki bina yapım süreci gibi başlıklar hakkında bilgiler paylaştı. Çilingiroğlu; “Tasarım ofisleri iklimlendirme sektörünün ikinci okuludur. Tasarım ofisinden mezun olan bir kişi projeden bina ve binaya ait sistem tasarımlarını okuyabildiği için uygulamada neyi niçin yaptığını bilerek ve hatta tasarımlara katkı koyarak uygulamasını yapabilir. Günümüzde, pandemi süreci ile birlikte, Dünyamızda yaşanan doğal afetlerde farkındalığımızın arttığını görüyoruz. Bunlara sebep olan küresen ısınma ve iklim değişikliği konusu enerjiyi etkin kullanan ve duyarlı binaların tasarlanmasını ön plana çıkarmıştır. Dolayısıyla mekanik tasarımcılarının önemi de bir kez daha anlaşılmaktadır” dedi.

Mekanik tesisatın geleceğinde projelerde uzmanlık alanları, BİM, CFD analizi, simülasyon programlarının önem kazanacağını söyleyen Çilingiroğlu, gelecekte enerji mühendisliğinin de önemli yer edineceğini belirtti. TTMD’nin dijitalleşme çalışmaları, TTMD Portal ve TTMD Strateji Raporu hakkında bilgiler aktaran Çilingiroğlu, yeni mezun mühendislere ise yenilikleri takip etmelerini, yeni şeyler öğrenme azminde olmalarını ve çok okumalarını tavsiye ederek sözlerini tamamladı.

 

Genç TTMD Genç TTMD Genç TTMD
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr