Genel dT Optimizasyonu Webinarı Yapıldı

Webinarı izlemek için tıklayınız.

TTMD’nin düzenlediği Genel dT Optimizasyonu webinarı 10 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü TTMD Bursa İl Temsilcisi Hamit Mutlu’nun yürüttüğü webinara Oğuz Kırdanoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Primer devrede 80-60 derece su rejimi kullanım nedenlerini konfor ihtiyacı, radyatör boyutları ve kullanım sıcak suyu üretimi şeklinde açıklayarak sunumuna başlayan Oğuz Kırdanoğlu; “Isıtma sistemlerinde DT optimizasyonudönüş suyu sıcaklığının düşürülmesiyle sağlanır. dT tüm dünyada bir sorun olarak kabul ediliyor. Çok güzel sistemler kuruluyor günümüzde ama doğru bir şekilde işletilmeyince hiçbir işe yaramıyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre 135 istasyondan 92’inde düşük dT sorunu görülüyor. Son kullanıcı ısındığı sürece kimse bunu sorun olarak fark etmiyor çünkü gerçekte ne kadar tüketilmesi gerektiği bilinmiyor. Kuzeyde bölgesel ısıtma sistemleri yaygın. Optimize edilmiş dT’nin ısıtma sistemi üzerindeki etkisi, borularda daha düşük ısı kaybı, düşük debi ile daha az pompa tüketimi, yoğuşmalı kazanlarda yoğuşma veriminde artış gibi kazanımlar elde ediliyor” dedi.

İsveç’te uygulanan referans proje üzerinden, düşürülen dönüş suyu sıcaklığına göre santralim hesaplanan tasarrufu örneği veren Kırdanoğlu, daha sonra ısıtma devresine etki eden parametleri, vana karakteristiği, büyük vana seçimi, vana hassasiyeti, hareket süresi, histerezis ve basınca bağımlılık olarak sıraladı.  Kırdanoğlu özetle şu bilgileri verdi: “Vana karakteristiğinindönüş suyu sıcaklığı üzerindeki etkisine bakıldığında;  linear karakteristik küçük açıklıklarda devrede osilasyona sebep olarak stabiliteyi bozduğu için KSS sistemlerinde kullanılmamalıdır. Bu aşırı debi ve yüksek dönüş suyu sıcaklığına yol açar. Bunun sebebiküçük açıklıklarda yüksek karakteristik kazanımdır. Split karakteristik KSS için çok uygundur ve optimum performans sunar. Overflow durumu çok düşüktür, dönüş suyu sıcaklığı optimumdur ve osilasyon olmaz. Logaritmikkarakteristik en iyi kontrolü sunar ancak uzun strok mesafeleri gerektirir (10 mm’den fazla).Bunun anlamı split karakteristikle aynı performansı almak için hızlı aktüatörler kullanmak gerekir. Karakteristiği aktüatör ile değiştirmekdüşük bir etkiye sahiptir ve aynı performansa asla ulaşamaz.

Hassasiyetin dönüş suyu sıcaklığı üzerindeki etkisine bakılırsa; Hassasiyeti100:1 veya50:1 olan vanalar iyi kontrol performansı ve optimum dönüş suyu sıcaklığı şartları sunar. Eğer vana hassasiyeti30:1 veya daha az ise performans düşer ve dönüş suyu sıcaklığı artar.Küçük açıklıklar - büyük vana seçiminde osilasyona sebep olur. Hareket süresinin dönüş suyu sıcaklığı üzerindeki etkisine baktığımızda; Aktüatör hızı tek başına anlamlı değildir. Her zaman vana stroğu – hareket süresi ile birlikte değerlendirilmelidir.  15 – 30 shareket sürelerinde optimum sıcaklık kontrolü gözlemlenmiştir. Stabil kontrol = stabil dönüş suyu sıcaklığı Hareket süresi 30 s üzerinde sıcaklık kontolünün performası düşer – çok yavaş cevap nedeniyle sıcaklık/debi değerleri aşılır. Bu daha yüksek overflow ve dönüş suyu sıcaklığı demektir.(KSS kontrol yönetmeliklerine uygun değildir) 15 s’den daha hızlı hareket devrede kontrolün azalmasına ve dönüş suyu sıcaklığında osilasyona yol açar” dedi.

İzleyicilerden gelen soruların yanıtlandığı son bölümün ardından webinar tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

Genel dT Optimizasyonu Webinarı Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr