Güneş Enerjisi Sistem Tasarımı ve Seçim Esasları Anlatıldı

Webinar videosu
 
 
TTMD’nin düzenlediği Güneş Enerjisi Sistem Tasarımı ve Seçim Esasları konulu webinar 18 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Orhan Ekren’in yürüttüğü webinara Sercan Kurtuluş konuşmacı olarak katıldı.
 
Sunumuna güneş enerjisi potansiyelini  fosil yakıtlarla kıyaslayarak başlayan Sercan Kurtuluş, dünyada ve Türkiye’de güneşlenme sürelerini karşılaştırdıktan sonra güneş enerjisinin kullanım alanlarına değindi. Güneş enerjisi sistemlerini aktif ve pasif olarak 2’ye ayıran Kurtuluş; termosifon sistem, basınç sistem (boyler) ve harici plakalı eşanjör sistemlerinin çalışma prensipleri hakkında bilgi verdikten sonra, güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan kollektörleri anlattı. Kollektör dizaynının önemine dikkat çeken konuşmacı, durağanlığı önleyici bir sistem tasarımı gerektiğini, aksi halde kollektör içinde biriken buharın zarar verebileceğini söyledi. Havalandırmalı ve hermetik olmak üzere iki tip kollektör olduğunu belirten Kurtuluş, arp tasarım, çift dolaşımlı ve vakum tüplü kollektör iç yapılarına örnekler verdikten sonra termosifon kollektörlerin özelliklerini anlattı: “Termosifon kollektörler, pratik ve tak-kullan sistemlerde tercih edilir. İlave kontrol ve pompa sistemi gerektirmez. Termostatik 3 yollu vana kullanımı gerekir. Düz veya çatı üstü uygulama esnekliği vardır ve aynı zamanda elektrikli ısıtıcı bağlanabilme özelliği vardır. Ticari taraflarda genellikle arp tasarım kollektörler kullanılmaktadır. 
Yatay ve dikey kullanım seçenekleri mevcuttur. Kollektör ortalama alanı: 2,1 – 2,5 m², ortalama verim ise %70-%80 arasındadır. Sensör girişi veya yüzeyinde sıcaklık ölçme imkanı önemlidir. Çift dolaşımlı sistemlerin de yatay ve dikey kullanım seçenekleri mevcuttur. Kollektör ortalama alanı 2,1 – 2,5 m², ortalama verim ise %75-%85 arasındadır. Vakum tüplü kollektörlerde dikey kullanım uygulanır ve ortalama alan 1 – 1,5 m²’dir. Yüksek su sıcaklıkları ve buhar oluşum riski taşımaktadır”. 
 
Çatı üstü, çatı içi, düz çatı-teras ve duvar olmak üzere montaj set örnekleri veren Sercan Kurtuluş, hidrolik grubu teknik özellikleri, kumanda grubu, sıcak su hazırlama ekipmanları, boru bağlantı ve otomatik purjör seti, solar sıvı ve diğer sistem ekipmanları hakkında detaylı bilgiler aktardı. Sistemin güneşten yararlanma oranı ve ısıl enerji dönüşüm verimliliğine değinen Kurtuluş; “Sistem verimliliği yüksek ölçüde güneşten yararlanma oranına bağlıdır. Düşük oranlarda verimlilik yüksektir. Eğer kollektör alanı arttırılarak güneşten yararlanma oranı artarsa, sistem verimliliği düşer ve saat başı kazanılacak olan her kW daha pahalı olur. Tasarımla ilgili ipuçları vermek gerekirse; kişi başına sıcak su kullanım miktarını günlük olarak hesaplanmalıdır. Güneş enerjisinin seçimi en sıcak günün en sıcak saatindeki kullanımı göze alınarak yapılmalıdır. Tatil günleri ve kullanılmayan zamanlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanım profili (ev, otel, ofis vb.) kontrol edilmelidir. Simülasyon programları kullanılmalıdır. Kollektörler güney yönlü konumlandırılmalı, ihtiyaçlar proje başında tespit edilmelidir.”
 
Son bölümde sistem çözümü örneği veren konuşmacı, sunumun ardından katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. 
 
 
Güneş Enerjisi Sistem Tasarımı ve Seçim Esasları Anlatıldı Güneş Enerjisi Sistem Tasarımı ve Seçim Esasları Anlatıldı Güneş Enerjisi Sistem Tasarımı ve Seçim Esasları Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr