HVAC Sistemlerinde Pompa Optimizasyonu ve Basınçtan Bağımsız Kontrol Vanaları ile İlişkisinin İrdelenmesi Webinarı Yapıldı

Webinarı izlemek için:

TTMD’nin düzenlediği HVAC Sistemlerinde Pompa Optimizasyonu ve Basınçtan Bağımsız Kontrol Vanaları ile İlişkisinin İrdelenmesi konulu webinar 24 Haziran 2020 tarihinde yapıldı. Moderatörlüğünü TTMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meriç Sapçı’nın yürüttüğü webinara Orhan Taşdemir konuşmacı olarak katıldı.

Sunumuna, son teknoloji ile donatılan hidronik sistemlerde balans vanalarının ve pompaların en etkin biçimde koordinasyonunun sağlanması için nelere dikkat edileceğiyle ilgili bilgiler aktaracağını söyleyerek başlayan Orhan Taşdemir; “Bir binanın Hidronik Dengelenmesi hedefi için her terminal ünitesinin tasarlandığı veya talep edildiği gibi doğru miktarda akış elde ettiği anlamına gelir. Sadece doğru şekilde dengelenmiş sistemler mükemmel iç mekan iklimini en verimli şekilde sağlayabilir. Kötü veya balanslanmamış sistemlerin, kötü kontrol performansı, kapasite yetersizliği, sistemde gürültü, uzun başlatma süresi, yüksek enerji tüketimi gibi sonuçları olur. balanslanmamış sistemler iç ortam konfor seviyesini düşürürler. İyi balanslanmış sistem ise iç ortam konfor seviyesini yükseltir” dedi.

Basıncın kontrol atlına alınması durumunda yaşananları anlatan Taşdemir, sabit ve değişken debili sistemlerin kıyaslamasını örnekler üzerinden sergiledikten sonra dP kontrolör ve kontrol valfı uygulaması hakkında bilgiler vererek pompa optimizasyonuna değindi.  Kontrol vanası seçimi, boyutlandırma ve karakteristiği konu başlıklarında bilgiler paylaşan Taşdemir, lineer ısı transferiyle ilgili; “Logaritmikkarakteristik, ısıtma yüzeylerinin ısı transferinin lineer olmasını sağlamak için kullanılmaktadır.Isıtma yüzeylerinin karakteristiği logaritmik karakteristiğin tersidir ve vana karakteristiğine zıt bir eğilimdedir. Isıtma yüzeyinin ısı tranferi, logaritmik bir vana ile kontrol edildiğinde karakteristik hemen hemen lineer olmaktadır. Parametreler, vana içinden geçen akış miktarını belirlemek ve tanımlamak için kullanılmaktadır. Kv  hesaplanan akış miktarı(kapasite)[m3/h] Bu değer, vanadaki basınç kaybı1 bar olduğu durum için geçerlidir. ON/OFF vanalar 1 adet kv değerine sahiptir diyebiliriz. Aynı zamanda bir vananın her pozisyonu için bir KV değeri mevcuttur diyebiliriz. Kvs  Maksimumkapasite,vananın tamamen açık (%100) durumu için geçerlidir(1 bar, T=20 C). Seçim parametrelerine baktığımızda, doğru kontrol vanası seçimi için, statik basınç sınıfı, kapatma basıncı, vana hareketi, akışkan sıcaklığı, montaj şartları, vana ayar kabiliyeti gibi diğer parametreler de dikkate alınmalıdır “dedi.

Kontrol vanası seçimi ve vana otoritesi kontrolüne ilişkin uygulama örnekleri sunan Orhan Taşdemir, son bölümde kontrol performansının enerji tasarrufuna etkisiyle ilgili bilgiler aktararak sözlerini şöyle tamamladı: “Pompa ve basınçtan bağımsız vanalar hidronik dengeleme için birbiri ile koordineli çalışabilen en verimli kontrol ekipmanlarıdır. Bu noktada Tasarımcı, Pompa üreticisi ve vana üreticisinin belirlediği kıstaslara göre devreye alınmalıdır. Basınçtan bağımsız teknolojisi hidronik dengelemede vanalar üzerinde meydana gelebilecek aşırı debi veya yetersiz debiyi sistemdeki minimum fark basıncı ile çözebilme imkanı sunuyor ve kendini kontrol yöntemleri anlamında yenileyerek geliştiriyor. Oransal kontrolle sisteminizdeki debinizi daha da aşağılara çekerek pompanızın min. enerji ile çalışarak en ideal konforu yakalamanızı sağlayacaktır. Oransal pompa kontrolü imkanı yok ise kullanılacak diğer yöntemler aşırı fark basınç tahliye vanaları seçeneği olabilir.” 

Katılımcıların sorularının yanıtlandığı bölümün ardından webinar tamamlandı.

 

HVAC Sistemlerinde Pompa Optimizasyonu ve Basınçtan Bağımsız Kontrol Vanaları ile İlişkisinin İrdelenmesi Webinarı Yapıldı HVAC Sistemlerinde Pompa Optimizasyonu ve Basınçtan Bağımsız Kontrol Vanaları ile İlişkisinin İrdelenmesi Webinarı Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr