İlaç Sektöründe Buhar Kullanımı Eğitimi Anlatıldı

Webinarı Videosu

 

TTMD’nin düzenlediği İlaç Sektöründe Buhar Kullanımı Eğitimi konulu webinar 1 Temmuz 2020 tarihinde yapıldı. Moderatörlüğünü Nermin Köroğlu Isın’ın yürüttüğü webinara Caner Hüyükpınar panelist olarak katıldı.

Sunumuna ilaç üretim aşamaları, nihai ürün tipleri ve ilaç üretimi buhar kullanım noktalarını anlatarak başlayan Caner Hüyükpınar daha sonra genel buhar terimleri ve tanımları hakkında bilgiler aktardı: “Tesis Buharı, şebekesuyu veya eşdeğer bir suyunendüstriyel tip bir kazanla üretildiği buhardır. Kazan sisteminin bakımında korozyona karşıkontroliçin kimyasalkatkı maddeleri kullanılır. Tesis buharı indirekt ısıtma ve ısı transferi için kullanılır. Proses buharı yani kimyasal içermeye temiz buhar ise; paslanmaz çelik bir jeneratör vasıtasıyla kimyasal katkı maddesi içermeyen ön arıtılmış sudan üretilen proses buharıdır.Uçucu olmayan su kimyasalları kullanılıyorsa, FDA Genel Olarak Güvenli Olarak Tanınan (GRAS) listelenen katkı maddelerini veya diğer eşdeğer uluslararası standartlara uygun kimyasalları içermelidir.Temiz buhar steril olmayan üretimde, nemlendirme ve ürün öncesi sterilizasyon için kullanılır.Temiz buharhattında paslanmaz çelik ekipmanlar kullanılmalıdır. Proses buharı yani saf buhar, steril üretim alanlarında nemlendirme, ısıtma ve sterilizasyon için kullanılan doğrudan enjeksiyon, Saf veya Temiz Buhar olarak adlandırılan işlem buharı olarak kullanılır.Saf buhar, Saf Buhar Jeneratörü ile üretilen, hijyenikpaslanmaz çelik boru veekipmanlar kullanılarak dağıtımı yapılanonaylanmış bir sistemdir.Saf buhar direkt ürüne temas eden uygulamalarda kullanılır”.

Buhar kalite seviyelerini, saf buhar, temiz buhar ve tesis buharı olarak sıralayan Hüyükpınar, buhar kalite testi, ISO ve FED STD sınıfları hakkında bilgi verdikten sonra, 3 buhar tipine göre uygulamaları anlattı.  Sunumunun son bölümünde konuşmacı; buhar dağıtım dizaynında kondens tahliyesi, ölü noktalar, mesnetler, hava tahliyesi, ekipman malzeme özellikleri ve hat çaplandırması gibi başlıklarda teknik bilgiler paylaştı.

İlaç Sektöründe Buhar Kullanımı Eğitimi Anlatıldı İlaç Sektöründe Buhar Kullanımı Eğitimi Anlatıldı İlaç Sektöründe Buhar Kullanımı Eğitimi Anlatıldı İlaç Sektöründe Buhar Kullanımı Eğitimi Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr