Isı Pompası Teknolojileri ve PV Öztüketim Kaynaklı Kullanımı Anlatıldı

 

Webinar videosu: 

TTMD’nin düzenlediği Isı Pompası Teknolojileri ve PV Öztüketim Kaynaklı Kullanımı konulu webinar 28 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Ekim Utkan Gerek’in konuşmacı olarak katılığı webinarın moderatörlüğünü Hakan Bulgun yürüttü.

Isı pompası çalışma prensibi ve ısı kaynaklarını anlatarak sunumuna başlayan Gerek, toprak, hava ve su kaynaklı olmak üzere 3 tip ısı pompası çeşidinin var olduğunu söyledi. Kaynak olarak bulunabilirlik ve verimlilik için şartların önemine dikkat çeken konuşmacı; “Atık ısı genellikle yüksek sıcaklık seviyelerinde olduğundan ısı pompası en verimli bu enerji kaynağında çalışır fakat atık ısıya genellikle sanayi tesislerinde rastlanmaktadır ve evsel kullanımı çok azdır. Örneğin sürekli yıkama yapılan bir sanayi tesisinde kanalizasyona atılan su bir atık ısı enerji kaynağıdır. Yeraltı suyu yaklaşık 10 oC sıcaklıkta sabittir ve ısı pompası için son derece elverişli bir enerji kaynağıdır. Toprak sıcaklığı coğrafik konumuna  göre 0 – 20 oC arasında değişmektedir. Çevre havası sıcaklığı ise çok değişkendir ve kimi bölgelerde –20 oC’ye kadar düşebilmektedir” dedi.

Isı pompasının fonksiyon şeması, ısıtma-soğutma işletmesi, büyük güçte ısı pompası kullanım alanları gibi başlıklarda bilgiler aktaran Utkan Gerek, daha sonra ısı pompası kapasite seçimi ve belirlenmesini anlatarak uygulama örnekleri sergiledi. Sunumunun ardından Gerek, şu an Yozgat’ta çalışan bir ısı pompası ve fotovoltaik sistem kurulumu üzerinden, ısı pompalarının pv öztüketimli çalışma verilerini aktardı. Katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı son bölümün ardından webinar tamamlandı. 

Isı Pompası Teknolojileri ve PV Öztüketim Kaynaklı Kullanımı Anlatıldı Isı Pompası Teknolojileri ve PV Öztüketim Kaynaklı Kullanımı Anlatıldı Isı Pompası Teknolojileri ve PV Öztüketim Kaynaklı Kullanımı Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr