Jeotermal Uygulamalar ve Gelecekteki Önemi Anlatıldı

TTMD Ankara Temsilciliği’nin düzenlediği Jeotermal Uygulamalar ve Gelecekteki Önemi konulu eğitim semineri 29 Şubat 2020 tarihinde Latanya Hotel’de gerçekleştirildi. Ömer Faruk Eroğlu’nun oturum başkanı olarak yer aldığı seminerin sunumunu Ali Hıdır Ertem yaptı.

Ertem sunumuna: “Jeotermal yeni, yenilenebilir, çevre dostu ve özvarlığımızdır.Jeotermal akışkanlar yeryüzüne sıcak su, kaynar su, buhar veya gazlarla birlikte çıkarlar veya çıkarılırlar. İnsanlık en önce temizlenme ve ısınma olarak jeotermali kullanmış, 1900'lü yılların başında pistonlu buhar makinası aracılığıyla elektrik üretmeye başlamıştır.  Kimyasallar ve gazların meydana getirebileceği kabuklaşma ve korozyona karşı önlemler için özel inhibitörler, teknoloji geliştirilmiştir. Jeotermal kaynakların aranması, bulunması değerlendirilmesi neticesinde dünyada şu anda 15.500 MWe elektrik ve 70.000 MWt ısı enerjisi, kaplıca gibi elektrik dışı kullanımlar bulunmaktadır” diyerek başladı.

Jeotermal enerjinin avantaj ve faydalarına değinen Ertem, Türkiye’de Jeotermal elektrik üretiminin yıllara göre kurulu güç kapasiteleri gösterdikten sonra; mevcut jeotermal kullanımı ve muhtemel teorik ısı potansiyeli hakkında bilgi aktardı. 

Jeotermal Uygulamalar ve Gelecekteki Önemi Anlatıldı Jeotermal Uygulamalar ve Gelecekteki Önemi Anlatıldı Jeotermal Uygulamalar ve Gelecekteki Önemi Anlatıldı Jeotermal Uygulamalar ve Gelecekteki Önemi Anlatıldı Jeotermal Uygulamalar ve Gelecekteki Önemi Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr