Karayolu Tünellerinde Tünel Havalandırma Sistemi Tasarımı Anlatıldı

Çevrimiçi seminer videosu: 

TTMD’nin düzenlediği Karayolu Tünellerinde Tünel Havalandırma Sistemi Tasarımı konulu çevrimiçi seminer 28 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Tanju Kılınçarslan’ın yürüttüğü seminere Ünal Altıntaş ve Günay Bulut konuşmacı olarak katıldı.

İlk sunumu yapan Günay Bulut, elektromekanik işler ile ilgili olarak uluslararası işlerde sık kullanılan standartları NFPA 502, PIARC dokümanları, Avrupa Komisyonu Direktifleri, RABT: Almanya Standardı, RVS: Avusturya Standardı, BD78/99: İngiltere Standardı, CETU: Fransız Standardı olarak sıraladıktan sonra havalandırma sistemlerden doğal, boyuna, fan ile boyuna, jet fanlar ile boyuna, fan ve egzoz şaftı ile boyuna, tam yanal havalandırma hakkında detaylı bilgiler verdi. Karayolu tünellerinin sınıflandırılması ve tünellerde minimum gerekliliklere değinen Bulut, acil durum(yangın) havalandırması ve normal durum(günlük) havalandırma ana tasarım parametrelerini anlattıktan sonra; jetfan sistemi hesap metodolojisinde araç sayısı, tünel akış direnci, rüzgar etkisi, araç blokajı, yangın blokaj etkisi, baca etkisi ile ilgili teknik veriler paylaştı. Günay Bulut son olarak hesaplama yöntemi üzerinden örnekler sundu.

1 Boyutlu CFD Analizi (SES 4.1) programı hakkında bilgi vererek sunumuna başlayan ikinci konuşmacı Ünal Altıntaş, SES simülasyonu üzerinden bilgi aktardı ve yangın modeli örneği paylaştı. Kritik hızda havalandırılmamış tünel yangınının tipik simetrik hava akış modeli, ters katmanlaşma-yetersiz havalandırma, kontrollü duman akışını anlatan Altıntaş, 3 boyutlu CFD analizde tünelde araç yangını gösterdikten sonra Karayolu tüneli havalandırma sistemi tasarımında dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

  1. Kritik hız vb. hesaplamalar için kriterlerin belirlenmesi
  2. Tünelde yangın durumunda oluşacak yangın yükünün tayin edilmesi
  3. Tünelin işletme senaryosuna göre havalandırma stratejisinin belirlenmesi
  4. Tünelin bulunduğu yerdeki atmosferik koşulların belirlenmesi
  5. PIARC metoduna göre hesaplamalardan sonra 1B ve/veya 3B CFD analizleri ile hesapların doğrulanması
  6. Günlük havalandırma hesaplamaları için araç sayısı, tipi vb. bilgilerin doğru şekilde sağlanması
  7. Yapısal sorunlar nedeniyle tünel havalandırma sisteminin sınırlanması sonucunda oluşabilecek riskleri dikkate alarak tasarım yapılması

Dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği soru-cevap bölümünün ardından seminer sona erdi.

 

Karayolu Tünellerinde Tünel Havalandırma Sistemi Tasarımı Anlatıldı Karayolu Tünellerinde Tünel Havalandırma Sistemi Tasarımı Anlatıldı Karayolu Tünellerinde Tünel Havalandırma Sistemi Tasarımı Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr