Kat İstasyonları ve Merkezi Isıtma Sistemlerinin Karşılaştırılması Webinarı Yapıldı

Webinarı izlemek için: 

TTMD’nin düzenlediği Kat İstasyonları ve Merkezi Isıtma Sistemlerinin Karşılaştırılması konulu webinar 17 Haziran 2020 tarihinde yapıldı. Moderatörlüğünü TTMD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kocaova’nın yürüttüğü webinara Onur Fuat Yarlı konuşmacı olarak katıldı.

Isı istasyonunu, merkezi sistemle ısıtılan yapılarda her daireye ayrı ayrı monte edilerek, kullanım sıcak suyunu, ani ısıtma prensibiyle hazırlayan ve ısıtma sisteminin kontrolünü sağlayan çok fonksiyonlu bir ünite olarak tanımlayan Onur Fuat Yarlı daire ısı istasyonunun, merkezi ısıtma sisteminde bir ara yüz görevi üstlenerek o dairenin enerji merkezi olduğunu söyledi.  Yarlı, sunumunda şu bilgileri aktardı: “Yatırım maliyetlerinin düşürülmesi ,gelecekteki işletme masraflarının kısılması, bakım masraflarının en aza indirilmesi, ısıtma kalitesinin iyileştirilmesi, kullanım sıcak suyu temininin iyileştirilmesi gibi sebeplerle ısı istasyonu kullanımı tercih edilmektedir. Isı İstasyonunda sıcak su daire girişlerinde hazırlandığı için, boylerli sistemlerde sıcak suyun bina altında ısıtılıp yukarıdaki dairelere çıkana kadar olan enerji kayıpları ortadan kalkmış olur. Sıcak su uzun tesisat borularında enerji kaybı yaşamaz direk olarak daire girişinde hazır edilir. Sıcak su kullanımı olmadığında hem bekleyen suyun soğumasından kaynaklanan hem de kullanıcının sıcak suyu beklerken musluktan akan ve kullanılmadan tüketilmiş olan enerji kayıpları ortadan kalkar. Yatırım avantajları açısından bakarsak, boylerli sistemler kullanıldığı durumlarda ısıtma hattı gidiş-dönüşü, sıcak su hattı gidiş-dönüşü ve soğuk su hattı olmak üzere toplam 5 kolona ihtiyaç vardır. Isı İstasyonu kullanıldığı durumlarda sadece kazan gidiş-dönüş hattına ve soğuk su hattına ihtiyaç bulunur. Bu sayede fazladan 2 hat çekmenin hem boru hem de işçilik anlamında yatırım maliyetleri ortadan kalkmış olur. İşletme ve bakım yönünden bakıldığında, ısı istasyonlarında paslanmaya ve kireçlenmeye karşı dayanıklı, bakır lehimli AISI 316 kalite paslanmaz çelik malzemeden, uluslararası normlara uygun olarak üretilmiş plakalı ısı eşanjörleri kullanılır.

İstasyon üzerindeki tüm borular AISI 316 kalite paslanmaz çelikten ve diğer tüm montaj ekipmanları MS58 pirinç ve AISI 316 kalite paslanmaz malzemeden üretildiği için korozyona karşı yüksek dayanım sağlar. İstasyon içine ya da dışına monte edilen soğuk su ve kalorimetreler ile her dairenin kullandığı su ve ısı miktarı belirlenir, gider dağılımlarında sayaçların değerleri göz önüne alınır. Kazan gidiş ve dönüş sıcaklıkları çok daha düşük tutulabilmekte, bunun sonucunda yoğuşmalı kazanların kullanılması kolaylıkla mümkün olabilmektedir. Konfor ve sağlık açısından değerlendirildiğinde, dairelerde sıcak su ihtiyacı, plakalı ısı eşanjörü vasıtasıyla bekleme süresine ihtiyaç duymadan karşılanır. Isı istasyonlarında kullanım suyu sıcaklığı istenilen sıcaklığa ayarlanabilir. Debi değişimlerinden bağımsız olarak sabit kullanım suyu sıcaklığını garanti eder. Kullanım sıcak suyu depolaması olmayıp, ihtiyaç anında hazırlandığı için “Lejyonella” riski ortadan kalkar.”

Isı istasyonu ve boylerli sistem karşılaştırması yaptıktan sonra ısı istasyonu kullanılacak proje adımlarını hakkında bilgi veren Yarlı; “Bir binanın mekanik tesisat projesi hazırlanırken, dairelerin kullanım sıcak su ihtiyaçlarının belirlenmesi, kolonlardaki gerekli merkezi sıcak su debilerinin belirlenmesi, kullanım sıcak suyu eşdeğerlik faktörü, merkezi sıcak su kolonlarının ve kolon istasyon bağlantı borularının boyutlandırılması, merkezi sıcak su devresi basınç kayıpları, sirkülasyon pompası seçimi gibi aşamalar takip edilir” dedi.  Konuşmacı sunumunun son bölümünde ısı istasyonu temel bileşenleri olan hidrolik oransal kontrol, termostatik kontrol, fark basınç kontrol vanaları ve eşanjörleri hakkında bilgiler verdi ve ısı istasyonu seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği soru-cevap bölümünden sonra webinar tamamlandı.

Kat İstasyonları ve Merkezi Isıtma Sistemlerinin Karşılaştırılması Webinarı Yapıldı Kat İstasyonları ve Merkezi Isıtma Sistemlerinin Karşılaştırılması Webinarı Yapıldı Kat İstasyonları ve Merkezi Isıtma Sistemlerinin Karşılaştırılması Webinarı Yapıldı Kat İstasyonları ve Merkezi Isıtma Sistemlerinin Karşılaştırılması Webinarı Yapıldı Kat İstasyonları ve Merkezi Isıtma Sistemlerinin Karşılaştırılması Webinarı Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr