Klima Sistemleri Tasarım Esasları ve VRF Sistem Uygulamaları Anlatıldı

Webinarı izlemek için tıklayın.

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği Klima Sistemleri Tasarım Esasları ve VRF Sistem Uygulamaları konulu webinar 5 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Yalım Atalay’ın yürüttüğü webinara Sercan Kurtuluş panelist olarak katıldı.

Sunumuna klima sistemleri içerisinde soğutma çevrimi, psikrometrik diyagram, konfor ve klima hesabı konu başlıklarıyla giriş yapan Kurtuluş, ilk olarak soğutma çevriminin kış ve yaz mevsim değerlerini kıyasladıktan sonra iç ortamda konfora etki eden faktörleri nem, kıyafetler, hava hızı, aktivite durumu, ışınımlar olarak sıraladı. Klima sistemlerinin otel, ofis, konut, restoran, okul gibi mekanlarda insan konforunu öncelikle hedeflediğini belirten Sercan Kurtuluş, atölye, konfeksiyon, enerji santrali gibi üretim yerlerinde ise önceliğin nesneler olabileceğini; hastane ve laboratuvarlarda hem insan hem de de nesnelere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Isı kazancı hesabı, soğutma sistemleri, sulu soğutma sistemleri, direk gaz çevrimli soğutma sistemleri hakkında bilgi veren konuşmacı, proje tasarımında dikkat edilmesi gereken mimari, yön, çatı tipi, bina tasarımı, yapı yüksekliği gibi kavramları paylaştı. VRF sistemlerin mimariye uyumu için izlenmesi gereken aşamaları anlatan Kurtuluş, dış ünite ağırlığı ve titreşim, borulamada statik, statikte klima şaftları, iç ünitelerin statik ile uyumu, elektrik, otomasyon ve klima alt başlıklarında bilgiler paylaştı. Kurtuluş, sunumunun son kısmında VRF sistem seçim ve tasarım aşamalarını kapasite hesapları, mimariye uygun ön seçimler, bunu güzergahları ve tasarım, mesafeler ve yükseklikler, simülasyon ve kayıplar, kapasitelerin yeniden kontrolü, seçilen son sistemolarak sıraladı. Katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı son bölümün ardından webinar tamamlandı.

 

 

 

 

Klima Sistemleri Tasarım Esasları ve VRF Sistem Uygulamaları Anlatıldı Klima Sistemleri Tasarım Esasları ve VRF Sistem Uygulamaları Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr