Klima Sistemlerinde Yeni Verimlilik Yönetmeliği ve Teknolojileri Anlatıldı

TTMD Eskişehir Temsilciliği’nin düzenlediği Klima Sistemlerinde Yeni Verimlilik Yönetmeliği ve Teknolojileri konulu eğitim semineri 19 Kasım 2019 tarihinde MMO Eskişehir Şubesi’den gerçekleştirildi. Seminere Turgay Yay konuşmacı, Recep Özkan oturum başkanı olarak katıldı.

Sunumuna, verimlilik değerlendirilmesinde dikkat edilmesi gerekenleri anlatarak başlayan Turgay Yay şunları söyledi: “Geçmişte; HVAC ekipmanları tam yük altında tek bir çalışma sıcaklığında tespit edilen enerji verimliliği (EER) temelinde derecelendirilmiştir. Ancak HVAC cihazları nadiren tam yük altında çalışır. Bu sebeple sezonsal verimliliğe bakılmalıdır. Sezonsal verimlilik ile Nominal verimlilikleri karşılaştırdığımızda, ki bu bazen hala kullanılıyor, soğutmada sabit 35°C ısıtmada 7°C dış hava sıcaklığında sistemin verimliliğini değerlendirdiğinden cihazın çalışma aralığı tüm yıla yayıldığında bu değerler bize yol gösteremeyecektir. Bu yüzden yeni hesaplama yöntemi, cihazın kullanımında performansın çok daha gerçekçi bir tahminini bize sağlar. ‘Kullanımda’ enerji tüketimine ek olarak, sezonsal verimlilik ‘bekleme’ modu, ‘kapalı’ mod, ‘karter ısıtıcı’ ve ‘standby’ mod tüketimi gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurur. Bu aynı zamanda cihazın performansının daha gerçekçi bir şekilde gösterilmesine de katkıda bulunur.

Klima Sistemlerinde Yeni Verimlilik Yönetmeliği ve Teknolojileri Anlatıldı Klima Sistemlerinde Yeni Verimlilik Yönetmeliği ve Teknolojileri Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr