Okulların Yeniden Açılmasına Hazırlık Bazında Mekanik Tesisat Sistemlerinde Alınabilecek Önlemler Anlatıldı

webinar videosu:

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği Okulların Yeniden Açılmasına Hazırlık Bazında Mekanik Tesisat Sistemlerinde Alınabilecek Önlemler konulu çevirimiçi seminer 4 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Hikmet Karakoç’un yürüttüğü etkinliğe Ahmet H. Gökşin konuşmacı olarak katıldı.

Sunumuna okullarda havalandırma ve iç hava kalitesinin önemine değinerek başlayan Ahmet Gökşin, bazı okullardan örnek grafikler vererek oksijen seviyesindeki düşüşün başarıya etkilerine değindikten sonra sınıflarda uygulanan farklı havalandırma yöntemlerini gösterdi. Pandemi sürecinde yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek, özellikle iklimlendirme sistemleri ile ilgili bir takım yanlış bilgilendirme ve uygulamanın önüne geçmek amacıyla Mayıs ayında, TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve TTMD’nin de içinde olduğu, 11 sivil toplum kuruluşu, 6 profesör ve doçent tıp doktoru, 100 civarında iklimlendirme konusunda uzman mühendisten oluşan İklimlendirme Teknik Kurulu oluşturulduğunu söyleyen Gökşin, İTK komisyonlarının çalışmaları kapsamında okul ve kreşlerde pandemi yönetim planı hazırlandığını belirtti: “Okul ve kreşlerde bulunan cihaz ve sistemlere ait alınması gereken bazı önlemler var. Taze hava santralleri %100 taze hava ile çalıştırılmaya devam edilmelidir. Eğer bu santralde ısı geri kazanım ünitesi var ise aşağıda yer alan yönergeler takip edilmelidir. %100 Taze havalı klima santralinde debi artırımı ihtiyacı söz konusu ise kayış kasnak sisteminde gerekli düzenleme yapılarak veya frekans değiştirme vb. yöntemlerle fan debisi artırılmalıdır. Bu durumda ısıtma ve soğutmada kapasite kontrolü yapılmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır. VAV ile taze hava verilen mahallerde CO2 sensörü devre dışı bırakılarak debi azalması engellenmelidir.”

Okul ve kreşlerdeki diğer cihaz ve sistemlerle ilgili önlemleri anlatan Gökşin; UVC’li cihazlar, tavan tipi cihazlar, tuvaletler, yemekhaneler hakkında bilgi paylaştıktan sonra ASHRAE’nin hava yolu ile bulaşan hastalıklar hakkında görüş belgesine değindi.  Konuşmacı, yeni/modifiye tesis tasarımı tavsiyeler, tasarımcı kılavuzları, hemşire odası genel gereksinimleri, filtreleme iyileştirmeleri, filtreleme temel bilgileri, veri analizi ve gözden geçirme başlıklarında bilgiler aktardıktan sonra sunumunun son bölümünde yükseköğretimde öğrenci sağlık tesisleri, laboratuvarlar, spor tesisleri, öğrenci yurtları hakkında görüşlerini paylaştı. Katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı son bölümün ardından eğitim tamamlandı.

Okulların Yeniden Açılmasına Hazırlık Bazında Mekanik Tesisat Sistemlerinde Alınabilecek Önlemler Anlatıldı Okulların Yeniden Açılmasına Hazırlık Bazında Mekanik Tesisat Sistemlerinde Alınabilecek Önlemler Anlatıldı Okulların Yeniden Açılmasına Hazırlık Bazında Mekanik Tesisat Sistemlerinde Alınabilecek Önlemler Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr