Otoparklarda Jetfanlı Havalandırma CFD ve Simülasyon Kriterleri Anlatıldı

Çevrimiçi seminer videosu:

TTMD’nin düzenlediği Otoparklarda Jetfanlı Havalandırma CFD ve Simülasyon Kriterleri konulu çevrimiçi seminer 28 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Cüneyt Deniz Küheylan’ın moderatörlüğünü yürüttüğü seminere Hakan Odabaşı konuşmacı olarak katıldı.

CFD’yi, dizayn yapan kişilerin tamamen kendi yaptıklarını kontrol etmek amacıyla yaptıkları bir sistem olarak tanımlayan Hakan Odabaşı, günümüzde çok sayıda programla çeşitli analizler yapılabildiğini ve ancak doğru veriler girildiğinde sağlıklı sonuçlar elde edilebileceğini belirtti.  Duman tahliye sistemi için tavsiye edilen hava akış simülasyonu ve duman kontrol sistemi için tavsiye edilen yangın simülasyonu hakkında bilgi veren Odabaşı; CFD – yangın simülasyon kontrol listesi hakkında şunları söyledi: “Yakıt alanı veya hacmi (ısı kaynagı metodu kullanılması durumunda), gerçekçi ortalama

ve maksimum sıcaklık değerlerinin verimine göre boyutlandırılmalıdır. Maksimum sıcaklık raporda gösterilmelidir. Maksimum gaz sıcaklıkları 800°C ile 1300°C aralığında olmalıdır, 1300°C’yi geçmemelidir.  Uygun bir karakteristik yanma ısısı (Hc) değeri kullanılmalıdır. Genellikle 24 ile 26MJ/Kg arasındadır. Duman verimi (Soot yield) raporda belirtilmelidir. Poliüretan yakıtlar için normalde 0.1 olarak alınır. (FSS7.2 – 2.3). Tavan ve dış duvarlar için ısı kaybının olmadığı varsayılması yerine, ısı transfer modeli uygulanmalıdır. Isı transferi için önerilen değer 25W/m²/K’dir (EN191-1-2).

Kütle, momentum ve enerji korunumu ispat edilmelidir. Seçilen mesh (çözüm hücresi) boyutunun hassasiyeti ispatlanmalıdır. Uygun olan zaman adımlarını göstermek için (mümkün olan yerlerde) kalıcı grafikler dahil edilmelidir. Makul bir yakınsama sağlamak için genellikle tipik geçici (transient) zaman adımlarının 0.25 ile 0.5 saniye arasında alınması gereklidir.

CFD-modelleme örnekleri veren konuşmacı, acil, günlük ve genel havalandırma konularında bilgiler aktardıktan sonra yangın simülasyonu sonucu, hava hızları, sıcaklık değişimi, görünürlük ve radyasyon verilerini paylaştı. Katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasıyla seminer son buldu.

 

Otoparklarda Jetfanlı Havalandırma CFD ve Simülasyon Kriterleri Anlatıldı Otoparklarda Jetfanlı Havalandırma CFD ve Simülasyon Kriterleri Anlatıldı Otoparklarda Jetfanlı Havalandırma CFD ve Simülasyon Kriterleri Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr