Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Teşvikler Anlatıldı

Webinar videosu

TTMD’nin düzenlediği Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Teşvikler konulu çevirimiçi seminer 16 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Buğra Serinyel’in yürüttüğü etkinliğe Altuğ Karataş konuşmacı olarak katıldı.

Yıllık enerji tüketimi 1.000 TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmeler için dört yılda bir yapılan, enerji verimliliği projeleri çıkarmaya yönelik olan zorunlu enerji etüdü hakkında bilgilendirme yaparak sunumuna başlayan Altuğ Karataş, enerji etüdü süreci ve verimlilik potansiyeli bulunan alanlara değinerek bu alanları aydınlatma sistemleri, soğutma sistemleri, elektrik motorları, basınçlı hava, kazanlar, pompalar, fırınlar ve fanlar olarak sıraladı.

İlk olarak basınçlı sistemlerinde kayıplar ve tasarruf önerilerini anlatan Karataş, kompresör değişimi ile sağlanacak tasarruf örneği ve elde edilen verileri sergiledi. Kazanlarda verimlilik artırıcı uygulamaları kondensin geri döndürülmesi, izolasyon yenilemeleri, proses atık enerji geri kazanımı, yanma kontrol sistemi, buhar kazanı otomasyon sistemleri olarak sıralayan konuşmacı, örnek uygulamalar ve kayıpları anlattı.  Pompalarda iyileştirme fırsatlarının, pompanın yüksek verimli seçilmesi, en uygun pompa seçimi, tesisatın iyileştirilmesi ve periyodik bakımı, pompa dizaynı ve yerleşimi ve pompa sisteminin kontrol şekli olduğunu belirten Karataş; elektrik motoru seçimi ve örnek uygulama sundu. Soğutma ve aydınlatma sistemlerinde enerji verimliliğine de değinen konuşmacı, verimlilik artırıcı projeler (VAP) tanımını “Endüstriyel işletmelerde; enerji etüt çalışması ile belirlenen önlemlerin uygulanması ve enerji tasarruf potansiyelinin geri kazanılması için hazırlanan Projeler” olarak yaptıktan sonra şu bilgileri verdi: “VAP için bazı kriterler belirlendi.  Yıllık enerji tüketimi 500 TEP ve üzerinde olan işletmelerde VAP yapabilecekler.VAP başvuruları için dönem kaldırılmıştır , istenildiği zaman VAP başvurusu yapılabilir.VAP başvuruları elektronik ortamdan yapılabilir.VAP için üst proje limiti 5.000.000 TL’dir, destek alınacak oran net % 30’dur.VAP desteklerine , EVD şirketlerinin danışmanlık bedelleri de dahil edilecektir.Endüstriyel tesisler aynı anda 5 VAP projesine birlikte başvurabilirler. Enerji Yöneticisi bulundurmak veya EVD firmalarından Enerji Yöneticisi hizmeti alınmak zorundadır.ENVER portalına girdiler yapılmalıdır. Ticaret ya da Sanayi Odalarına kayıtlı olmak gerekmektedir.ISO 50001 Sertifika başvurusu yapılmış olunmalıdır.”

Altuğ Karataş son bölümde gönüllü anlaşmalar, 5.Bölge Teşvikleri, enerji performans sözleşmeleri, EPS ile iyileştirme, görev ve iş akışı, enerji izleme ve yönetme konu başlıklarında bilgiler aktardı. Dinleyicilerden gelen sorunların yanıtlanmasıyla etkinlik sona erdi.

Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Teşvikler Anlatıldı Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Teşvikler Anlatıldı Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Teşvikler Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr