Sanayide Soğutma Kulesi / Eşanjörler / Evoporatif Kondenserlerde Su Kalitesi Semineri Yapıldı

Webinar videosu

TTMD’nin düzenlediği Sanayide Soğutma Kulesi/ Eşanjörler/ Evoporatif Kondenserlerde Su Kalitesi konulu çevrimiçi seminer 25 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Toros Arslanyan’ın yürüttüğü etkinliğe Enis Burkut konuşmacı olarak katıldı. Açılışta konuşan TTMD Bursa İl Temsilcisi Hamit Mutlu, Mekanik Tesisatta Su Kalitesi webinar serisi hakkında kısa bilgilendirme yaparak kuraklıkla birlikte artan su kullanımının önemine dikkat çekti.

“Soğutma suyu görevinin atık ısıyı tabiata vermek ve bu ısıyı tabiata vermek için bir miktar suyu buharlaştırmak” olduğunu söyleyerek sunumuna başlayan Enis Burkut birkaç soğutma kulesi örneği verdikten sonra evaporatif kondenser ile su soğutma sistem farklılıklarını anlattı. Atık ısıyı soğutma suyuna aktaran aygıt olan ısı eşanjörleri ile ilgili bilgiler veren Burkut; “Atık ısıyı yok etme işleminin en önemli aygıtı ısı eşanjörüdür. Eşanjörün ilk tasarlandığı gibi çalışabilmesi için projeci ve işleticinin, ısı eşanjörünün sağırlaşmasını ve tıkanmasını önlemesi gerekir. Atık ısının yok edilmesinde ısı eşanjörü ısıyı soğutma suyuna aktarır, soğutma suyu soğutma kulesine gider. Atık ısı kulede bir miktar suyu buharlaştırır ancak işlem henüz tamamlanmamıştır çünkü işletmeci açısından soğutma suyu problemleri ortaya çıkar.” dedi.

Açık kule ile kapalı kule arasında sorunlar açısından farklar hakkında bilgilendirme yapan Burkut; soğutma suyu sorunlarını, ısı izolasyonu ile eşanjörde sağırlaşma, soğutma sisteminde tıkanma sebebi ile debi azalması, elektro korozyon, mikro biyolojik üreme ve lejyoner hastalığı olarak özetleyerek sorunların bir bütün halinde hepsiyle mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Soğutma sistemi besi suyu kalitesi, sirkülasyon suyunda takip edilecek su parametreleri, su filtreleri, soğutma suyu sisteminde servis hattı üzerinde filtrasyon, soğutma suyuna otomatik kontrollü kimyasal dozaj sistemi ve kireçlenme sorunlarına karşı çözüm konu başlıklarında bilgilerini aktaran konuşmacı son olarak  frekans jeneratörünün soğutma kulesi uygulaması örneğini verdi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği soru-cevap bölümünün ardından seminer tamamlandı.

 

Sanayide Soğutma Kulesi / Eşanjörler / Evoporatif Kondenserlerde Su Kalitesi Semineri Yapıldı Sanayide Soğutma Kulesi / Eşanjörler / Evoporatif Kondenserlerde Su Kalitesi Semineri Yapıldı Sanayide Soğutma Kulesi / Eşanjörler / Evoporatif Kondenserlerde Su Kalitesi Semineri Yapıldı Sanayide Soğutma Kulesi / Eşanjörler / Evoporatif Kondenserlerde Su Kalitesi Semineri Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr