Şehir Hastaneleri Mekanik Tesisat Tasarımı Anlatıldı

Webinarı izlemek için tıklayın.
 
Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği Şehir Hastaneleri Mekanik Tesisat Tasarımı konulu webinar 28 Mayıs 2020 tarihinde yapıldı. Hakan Ercan’ın panelist olarak katıldığı webinarın moderatörlüğünü Oktay Güven yürüttü.
 
İlk olarak şehir hastaneleri konsepti ve hastane bünyesindeki birimler hakkında bilgi vererek sunumuna başlayan Hakan Ercan, hastane tasarımlarında T.C. Sağlık Bakanlığı Yönetmelikleri, ASHRAE, ASHE, DIN, VDI ve FGI standartlarının takip edildiğini söyledi. Hasta odalarında uygulanan sistem alternatiflerini tam havalı sistemler (VAV+ısıtıcı), Fan-coil veya VRF, chilled beam, 2 defa/h dış hava ihtiyacı ve 6 defa/h toplam hava debisi olarak açıklayan Ercan; “Tam havalı sistemde odanın ısıl yükleri ve dış hava ihtiyacı aynı sistem ile sağlanır. Oda ısı yükleri hava ile karşılanır, yöne göre zonlama yapılması faydalı olur. Aşırı soğumayı engellemek için tekrar ısıtıcıya ihtiyaç vardır. Koşullandırma hava ile sağlandığı için mekânsal ihtiyaçlar ve ilk yatırım maliyeti fazladır. Odada yoğuşmalı ekipman olmadığı için hijyenik anlamda daha güvenlidir. Primer hava + fan-coil -VRV sistemde ise dört borulu sistem ile bağımsız zonlama yapılabilir. Mekansal ihtiyaçlar daha azdır, dolayısıyla tam havalı sistemlere kıyasla yatırım maliyeti daha düşüktür. Fan-coilde yoğuşma nedeniyle bulaşma riski vardır” dedi. 
 
Yoğun bakım kliniklerinin tasarım parametreleri, dış hava alış atış noktaları, izolasyon odalarının basınçlandırılması hakkında teknik bilgiler aktaran Ercan sıhhi tesisat tasarımı, hemodiyaliz merkezleri, DIN1946-4 ve ASHRAE Standart 170’e göre ameliyathane tasarımı konularına değindikten sonra şehir hastanelerinde yer alan travma alanları, iyot tedavi klinikleri, laboratuvar ve sterilizasyon alanlarını anlattı. 
 
Hakan Ercan, Pandemi hastanelerinde alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “ Hastane dolaşım alanlarına hizmet eden klima santralları %100 dış hava moduna alınmalıdır. Normal zamanda karışımlı çalışan bu cihazların taze hava ve egzost atış kanalları cihaz toplam debisine göre boyutlandırılmalıdır.  Yogun bakım klinikleri mümkün ise negatif basınca alınmalıdır. Klinik içerisinde bulunan personel dinlenme alanları pozitif basınç altında tutulmaya devam edilmelidir. Enfekte hastaların bulunduğu tedavi alanlarının (yoğun bakım klinikleri) egzost atış sistemlerine HEPA filtre eklenmek suretiyle kirleticilerin hastane dışındaki insanlara bulaşması önlenmelidir. Salgın durumunda, akut hasta odaları yogun bakıma ihtiyaç duyan hastalar için kullanılabilir. Bu durumda odada fan-coil cihazı varsa, fan-coil ısıtıcı batarya motorlu vanaları belirli aralıklarla açılarak (60°C-1saat) dezenfeksiyon yapılmalıdır. Bunun için fan-coil cihazlarının merkezi otomasyondan kontrol edilebilir olması gerekmektedir. Klima santralları ve fan-coil cihazlarında UVC lamba kullanımı, cihazların ıslak yüzeylerine (sogutucu batarya, nemlendirici) mikropların tutunarak üremesini engellemektedir.  İşletmede gerekli koruyucu tedbirler alınmak koşulu ile UVC lamba kullanımı degerlendirilmelidir. Enfekte olan hastaların tedavi gördükleri klinikler ile diger operasyonel klinikler fiziksel olarak birbirinden ayrılmalı veya çapraz geçişler en aza indirilmelidir. Havalandırma sistemleri 7/24 operasyonel olmalıdır. Tasarım aşamasında gerekli yedekleme tedbirleri alınmalıdır. Hastane personelinin korunması adına, egzost atış sistemlerine ilave edilen hepa filtreler için filtre degişim kutusu (safe change filter box) kullanımı değerlendirilmelidir.”
 
Dinleyicilerden gelen soruların yanıtlandığı son bölümün ardından webinar tamamlandı. 
 
 
Şehir Hastaneleri Mekanik Tesisat Tasarımı Anlatıldı Şehir Hastaneleri Mekanik Tesisat Tasarımı Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr