Sifonik Yağmur Drenaj Sistemleri Anlatıldı

Webinar videosu

TTMD tarafından düzenlenen Sifonik Yağmur Drenaj Sistemleri konulu çevrimiçi seminer 2 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Arife Yıldırımın’ın yürüttüğü etkinliğe Cenk Boduroğlu konuşmacı olarak katıldı.

Sifonik drenaj sistem tanımı yaparak sunumuna başlayan Cenk Boduroğlu, yaklaşık 20 yıldır Türkiye’de uygulanmakta olan bu sistemin 1968 yılında Finlandiya’da geliştirildiğini ve ilk kez İngiltere’de Stansted Havalimanı’nda uygulandığını belirterek sistem özellikleri hakkında; “AVM, stadyum, havalimanı, endüstriyel tesisler gibi düz ve geniş çatılarda avantajı konvansiyonel sisteme göre yüksektir. Yağmur suyu drenaj için gereken hesap kuralları EN 12056’da verilmiştir ancak sifonik hesap kriterleri tamamen açıklanmadığı için VDI’nin ortaya koyduğu 3806 yönergesi dikkate alınır. Mayıs 2008 itibariyle DIN 1986-100, bu yönergeyi kapsayıcı hale gelmiştir. DIN 1986-100’ün içerisinde planlama, hesaplama ve konstrüksiyon için gerekli kurallar ve montaj direktifleri yer almaktadır” dedi.

Sifonik ve konvansiyonel sistemler arasındaki farklara değinen Boduroğlu: “Konvansiyonel (klasik) çatı drenaj sistemlerinde yağmur suyu; çatı ve oluk süzgeçleri aracılığıyla kısmi dolu boru hatlarından kanalizasyon borularına akar. Bina içlerinde yağmur suyu hatlarının doluluk oranı cazibeli sistemlerde en fazla 0,7 olmalıdır (h/d=0,7). Bu doluluk oranı, boruların yeterli oranda hava içermesi için gereklidir. Konvansiyonel çatı süzgeçlerinde su, girdap şeklinde döner ve hava kabarcıkları oluşturur. Bu hava girişi, Coriolis kuvvetinden (girdap etkisi) dolayı oluşmaktadır. Buna, atmosfer basıncı, yer çekimi ve dünyanın dönüşü de etki eder.  Süzgecin ortasında oluşan girdap ile hava emilir ve süzgecin performansı düşer.  EN 12056’de tanımlanan konvansiyonel çatı drenajının tersine, basınçlı çatı drenajında, borular hesaplarda kullanılan yağış miktarında tam dolu olarak çalışırlar. Planlı şekilde tam dolu olarak çalışan yağmur suyu borularında çatı yüzeyi ile yer seviyesi arasındaki yükseklik farklı drenaj hattının boyutlandırılması için kullanılır. Boruların tam dolu olması, yalnızca hesaplarda kullanılan yağmur suyu miktarına erişildiğinde hava girişini engelleyen özel dizayn edilmiş süzgeçlerle (sifonik süzgeç) mümkündür. Sifonik sistemde, süzgeç gövdesi içine üstü kapalı bir hava eleği monte edilmiştir” dedi.

Acil tahliye sistemi ve hesaplama yöntemlerine ilişkin detaylı bilgiler aktaran konuşmacı; pik sifonik sistem, pik sifonik tasarım yöntemi, bileşenler ve montaj konularını anlattıktan sonra yağmur drenajının günümüzde önemiyle ilgili şunları söyledi: “23 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan karar ile, 2 bin metrekareden büyük parsellerde inşa edilecek tüm binaların çatılarında toplanan yağmur sularının, bahçe sulama veya arıtılarak bina ihtiyacında kullanılmak üzere bahçe zemini altında bir depoda toplaması amacıyla “yağmur suyu toplama sistemi” yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Sifonik drenaj sistemleri, özellikle düz çatılı yapılarda ve yatay yer değiştirmenin yüksek olduğu yerlerde giderek önem kazanmaktadır.”Dinleyicilerden gelen soruların yanıtlandığı bölümün ardından etkinlik sona erdi.

 

Sifonik Yağmur Drenaj Sistemleri Anlatıldı Sifonik Yağmur Drenaj Sistemleri Anlatıldı Sifonik Yağmur Drenaj Sistemleri Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr