Webinarı izlemek için tıklayın.

TTMD’nin düzenlediği Soğutucu Akışkanlardaki Güncel Gelişmelerin, Klimalar ve Isı Pompalarına Etkileri konulu webinar 30 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü TTMD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. İbrahim Atmaca’nın yürüttüğü webinara Dr. Andaç Yakut panelist olarak katıldı.

İlk olarak terminoloji hakkında bilgi vererek sunumuna giriş yapan Yakut, bazı soğutucu akışkanların küresel ısınma potansiyellerini anlattıktan sonra AB’nin sera gazı emisyon değerlerini azaltmak için hedeflerini paylaştı. 2006 ve 2014 yıllarında F-Gazlar ile ilgili yönetmelikler yayınlandığını söyleyen konuşmacı, HFC Kademeli Azaltma Programı kapsamında AB’de piyasaya sürülecek gaz miktarının kademeli olarak düşürüleceğini ifade ettikten sözlerine şöyle devam etti: “Soğutucu akışkan seçiminde dikkate alınması gereken güvenlik, çevresel etki, enerji verimliliği, maliyet etkinliği gibi kilit faktörler vardır. Mükemmel bir soğutucu akışkan henüz bulunmuyor. Her bir uygulamaya yönelik en dengeli soğutucu akışkan seçimi için üreticiler değerlendirme yapmalıdır. Türkiye’de F-gaz yönetmeliği 2018 yılı başında yayınlandı. Bu yönetmelik 2006’da AB’de çıkan yönetmeliğe benziyor fakat henüz bazı kısımlar uygulamaya geçmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir revizyon çalışması yapılmakta.  Sektörümüz için bir diğer önemli gelişme ise Kigali Antlaşması. Bu antlaşmayı 200 ülke kabul etti. Kigali Antlaşmasında kürese HFC gazlarının kademeli olarak azaltılması takvimi var. Türkiye de bu antlaşmayı kabul etti fakat henüz onaylamadı.”

R32 Gazinin tanımı ve yapısına değinerek sunumuna devam eden Andaç Yakut, klimalar ve ısı pompalarında daha dengeli bir gaz olduğu için R32’nin kullanımına geçildiğini ifade ettikten sonra R410a ve R32 gazlarını kıyasladı. Gelişmekte olan ülkelere R32 geçiş patentinin ücretsiz olarak verildiğini söyleyen Yakut, Türkiye’de 2018’den beri klimalarda bu gazın kullanıldığını belirterek son gelişmeler hakkında bilgiler aktardı. Webinar, katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı bölümün ardından tamamlandı.

Soğutucu Akışkanlardaki Güncel Gelişmelerin, Klimalar ve Isı Pompalarına Etkileri Konulu Webinar Yapıldı Soğutucu Akışkanlardaki Güncel Gelişmelerin, Klimalar ve Isı Pompalarına Etkileri Konulu Webinar Yapıldı Soğutucu Akışkanlardaki Güncel Gelişmelerin, Klimalar ve Isı Pompalarına Etkileri Konulu Webinar Yapıldı

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.