Termal Güneş Kolektörü Sistemleri ve Boyutlandırması Eğitimi Yapıldı

Webinar videosu: 
 
TTMD’nin düzenlediği Termal Güneş Kolektörü Sistemleri ve Boyutlandırması konulu çevirimiçi seminer 17 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Ekim Utkan Gerek’in konuşmacı olarak katılığı etkinliğin moderatörlüğünü Dr. Öner Atalay yürüttü. 
 
Dünyada ve Türkiye’de güneş kolektörü pazar verileri, güneş ışınım değerleri hakkında bilgiler paylaşarak sunumuna başlayan Ekim Utkan Gerek, Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle güneş enerjisi potansiyelinin çok birçok ülkeden yüksek olduğuna dikkat çektikten sonra Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin aylara ve illere göre değişimini anlattı. Kolektör eğimleri ve yönleri, eğim açısı, ışınım yüzeyine gölge düşmesinin önlenmesi, solar karşılama oranına etki eden faktörler hakkında bilgi veren Gerek, kolektör sistemleriyle ilgili: “Açık doğal akışlı sistemler, ısı transfer akışkanının olmadığı sadece suyun devre içerisinde dolaştığı sistemlerdir. Kolektörlerde ısınan suyun yoğunluğunun azalması ve yükselmesi özelliğine dayanmaktadır. Deponun alt seviyesinden alınan soğuk su kolektörlerde ısınır ve deponun üst seviyesine yükselir. Isınmış kullanma suyu depo içinde hareket ederken soğuyan kullanma suyu kolektöre geri döner. Bu işlem depoda bulunan kullanma suyunun ısınmasına kadar devam eder. Bu sistemlerde kolektörde kireçleme, korozyon, basınç kaybı, kısa ömürlü olma gibi dezavantajları ile beraber pompasız, basit ve ucuz olma gibi avantajları da vardır. Kapalı cebri akışlı sistemler ise, kullanım suyu ile ısıtma suyunun farklı olduğu sistemlerdir. Kolektörlerde ısınan su bir eşanjör veya serpantinler vasıtasıyla ısısını kullanım suyuna aktarır. Donma, kireçlenme ve korozyona karşı çözüm olarak kullanılırlar ve sistem verimleri çok yüksektir. Maliyeti açık sistemlere göre daha yüksektir” dedi.
 
Kolektör verimi, kolektör yüzey tanımlamaları, kolektör yerleşimi ve montajı hakkında detaylı bilgi ve örnekler paylaşan konuşmacı; ısı yalıtımı, borulama ve korozyon güvenliğini anlattıktan sonra güneş enerji sistemlerinin işletme tarzlarına değindi: “Kolektör sistemlerinde farklı özgül debiler kullanılabilir. Düşük, yüksek ve değişken akışlı işletme şekilleri vardır.  Aynı güneş ışınımında, yani kolektör gücünde, yüksek bir hacimsel debi kolektör devresinde düşük sıcaklık farkı, düşük hacimsel debi ise, büyük sıcaklık farkı demektir. Büyük sıcaklık farkında, ortalama kolektör sıcaklığı yükselir, buna bağlı olarak da kolektörlerin verimleri düşer. Buna karşılık, düşük debide daha az yardımcı enerji (pompa için gerekli akım) tüketilir ve bağlantı hattı daha küçük olarak boyutlandırılabilir” dedi. 
 
Kolektör bağlantıları hakkında örnek şekiller veren Utkan Gerek, buhara kalkma sorunu ve solar sistem ekipmanlarıyla ilgili detaylı bilgiler aktardı. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği soru cevap bölümünün ardından eğitim sona erdi. 
 
Termal Güneş Kolektörü Sistemleri ve Boyutlandırması Eğitimi Yapıldı Termal Güneş Kolektörü Sistemleri ve Boyutlandırması Eğitimi Yapıldı Termal Güneş Kolektörü Sistemleri ve Boyutlandırması Eğitimi Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr