Tesisatta Yağ ve Petrol Ayırıcılar Anlatıldı

Çevrimiçi seminer videosu: 

TTMD’nin düzenlediğiTesisatta Yağ ve Petrol Ayırıcılar konulu çevrimiçi seminer 19 Nisan 2022 tarihinde yapıldı. Moderatörlüğünü Devrim Kılıç’ın yürüttüğü seminere Baki Bulut konuşmacı olarak katıldı.

Sunumuna yağ ayırıcıların gereklilik nedenleri hakkında konuşarak başlayan Baki Bulut; “Gıda amaçlı kullanılan yağ kanalizasyon duvarlarına kolayca yapışabilir, bu da kanalizasyon sistemini tıkar. Pompa istasyonunda tıkanıklara ve arızalara sebebiyet verir. Koku rahatsızlığı ve doğaya zarar verir, yeraltı sularının kirlenmesine sebep olur. Bir litre atık yağın, doğada 1 milyon litre kullanılabilir temiz su kaynağını kirletir. Türkiye’ de Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği Bakanlığı tarafından atık su arıtılması ile ilgili birçok yönetmelik yayınlanmıştır ve belediyeler ruhsat verirken bu yönetmelikleri uygulamaktadır. Buna göre endüstriyel mutfakların tamamında yağ ayırıcı kullanılması zorunludur” dedi.  Doğru ayırıcı seçimi için bilinmesi gereken etmenlere değinen Bulut,  otel mutfağı için gerekli yağ ayırıcının nominal boyutlarının belirlenmesi üzerine örnek formül ve veriler aktardıktan sonra EN1825 standardına uygun üretilen yağ ayırıcı boyutları hakkında bilgiler paylaştı.

Sunumunun ikinci bölümünde petrol ayırıcıların gereklilik nedenleri, avantajları ve kullanım alanlarını anlatan konuşmacı; petrol ayırıcı seçiminde önemli noktaları aktardıktan sonra yağmur suyu temizliğiyle ilgili bilgi verdi. Soru cevap bölümünün ardından çevrimiçi seminer tamamlandı.

 

Tesisatta Yağ ve Petrol Ayırıcılar Anlatıldı Tesisatta Yağ ve Petrol Ayırıcılar Anlatıldı Tesisatta Yağ ve Petrol Ayırıcılar Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr