TTMD-AUTODESK Çevrimiçi Semineri: Bina Mühendisliğinde Dijital Dönüşüm

Webinar videosu

TTMD ve AUTODESK tarafından düzenlenen Bina Mühendisliğinde Dijital Dönüşüm” konulu çevrimiçi seminer 13 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirildi. TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Meriç Sapçı’nın moderatörlüğünde yapılan etkinliğine Ümit Balaban ve Evren Arın konuşmacı olarak katıldı.

Açılışta konuşan TTMD Başkanı Meriç Sapçı; “Bina mühendisliği konusunda çalışan makina mühendisleri olarak dijital teknolojilerin bizim çalışma yöntemlerimizi değiştirdiğinin farkındayız. Sektörümüzde artan bu dijitalleşme tasarım, üretim, tedarik ve montaj konularında constraction 4.0’a doğru büyük ama yavaş bir geçiş yaşatmaktadır. Dijitalleşme bu süreçte sadece aralıksız çalışmayı mümkün kılmak için değil aynı zamanda maliyet, verimlilik, sağlık ve güvenlik faydaları nedeniyle de hayatımızda ön plana çıkmıştır” dedi.

Dijital Dönüşüm ve BIM konulu kısa bir sunum gerçekleştiren Autodesk Ülke Yöneticisi Evren Arın ise, insan hayatını özellikle son zamanlarda etkileyen pandemi, iklim değişikliği, nüfus artışı, otomasyon gibi etkenleri sıraladıktan sonra inşaat sektörünün dijital dönüşümünün tarihsel sürecinde yer alan CAD, BIM, Bulut ve Yapay Zeka evreleri hakkında bilgi verdi. Arın, Dijital dönüşümün dijitalleşme, bağlantı, optimizasyon ve evrilme olmak üzere 4 aşaması olduğunu belirterek bu aşamalara kısaca değindi.

Dijitalleşmeyi “yeni gelir ve değer üreten fırsatlar sağlamak için dijital teknolojileri bir iş modeline değiştirilerek kullanılması” şeklinde tanımlayarak sunumuna başlayan Ümit Balaban, diğer sektörlere göre inşaat verimliliğini gösterdikten sonra inşaat firmalarının artık daha iyi kararlar vermek, verimliliği artırmak, iş sahası güvenliğini artırmak ve riskleri azaltmak için Big Data yönetimini kullandığını söyledi. Veri yönetimindeki zorlukları veri siloları, veri depoları geliştirme, veri ve mimari karmaşası, veri kalitesi, personel kalitesi ve veri dostu bir kültür oluşturma şeklinde sıralayan Balaban, veri yönetiminin gelir artışı, müşteri memnuniyetini arttırma, verimliliği arttırma, yeni uygulamalara geçme, analitik sonuçların gelişmesi ve rekabetçi avantaj gibi birçok yararı olduğunu belirttikten sonra big data yönetimine ilişkin örnek tablolar sundu.

Ortak veri platformu (CDE) sayesinde doğru bilginin doğru zamanda doğru kişiye ulaşmasının sağlandığını söyleyen Balaban sunumunun devamında Autodesk Construction Cloud platformu içinde yer alan çeşitli tasarım, işbirliği ve koordinasyon modülleri hakkında detaylı bilgiler aktardı.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdi soru-cevap bölümünün ardından seminer sona erdi.

 

TTMD-AUTODESK Çevrimiçi Semineri: Bina Mühendisliğinde Dijital Dönüşüm TTMD-AUTODESK Çevrimiçi Semineri: Bina Mühendisliğinde Dijital Dönüşüm TTMD-AUTODESK Çevrimiçi Semineri: Bina Mühendisliğinde Dijital Dönüşüm TTMD-AUTODESK Çevrimiçi Semineri: Bina Mühendisliğinde Dijital Dönüşüm
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr