TTMD Çevrimiçi Semineri: “Müsilaj: Marmara Denizi'nin Yeni Kabusu?”

Çevrimiçi seminer videosu: 

TTMD’nin düzenlediği Müsilaj: Marmara Denizi'nin Yeni Kabusu?konulu çevrimiçi seminer 26 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü TTMD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Atmaca’nın yürüttüğü seminere Prof. Dr. Mustafa Sarı konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Mustafa Sarı sunumuna müsilaj tanımını, denizdeki biyolojik üretimin ilk basamağı olan bitkisel planktonun bazı çevresel faktörlerin tetiklemesiyle aşırı çoğalması ve bu esnada deniz suyuna salgıladıkları sümüksü, şeffaf, yapışkan bir organik maddedir şeklinde yaparak başladı. Örnek görsel ve videolar ile müsilajın aslında bir yüzey sorunu değil, denizin derinliklerinde çok ciddi sorun olduğunu gözler önüne serdikten sonra, deniz suyunun sıcaklık derecelerinin 40 yıllık süreçte artışına dikkat çeken Sarı; Marmara Denizi çevresinde 25 milyon insan yaşadığını belirterek, kirliliğin uzun yıllardır devam ettiğini ve önlemlerin yeterince alınmadığını söyledi.

Müsilajın ekolojik etkisi, balıkçılığa etkisi, turizme etkisi ve denizcilik sektörüne etkisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mustafa Sarı; iklim değişikliği, Marmara Denizi’nin orijinal yapısı ve kirletici atıklar olmak üzere müsilaj oluşumu için 3 tetikleyici olduğunu, bu tetikleyicilerden sadece atıkların azaltılması konusunda çalışma yapılarak çözüm bulunabileceğini söyledi. Sarı, geçen yıl oluşturulan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı hakkında bilgi vererek, planın çözüm arayışı için doğru bir yöntem olduğunu ancak yeterli olmadığını, bireysel olarak da herkesin üzerine düşen hassasiyeti göstermesi gerektiğini belirtti.

TTMD Çevrimiçi Semineri: “Müsilaj: Marmara Denizi'nin Yeni Kabusu?” TTMD Çevrimiçi Semineri: “Müsilaj: Marmara Denizi'nin Yeni Kabusu?” TTMD Çevrimiçi Semineri: “Müsilaj: Marmara Denizi'nin Yeni Kabusu?”
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr