TTMD Commissioning (BİD) Çalıştayı Sonuç Değerlendirmesi Yapıldı

Çevirimiçi Seminer videosu: 

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği TTMD Commissioning (BİD) Çalıştayı Sonuç Değerlendirmesi konulu çevirimiçi seminer 15 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğü’nü Sarven Çilingiroğlu’nun yürüttüğü etkinliğe Emre Özmen konuşmacı olarak katıldı.

Açılışta konuşan Sarven Çilingiroğlu, Commissioning (Cx) sürecinin başında tasarımın önemine dikkat çekti ve tasarımcıların, Belgeleme, İletişim ve Doğrulama (BİD)’in vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyledi. Sunumuna BİD’in tanımını “Bina sistemlerinin bina sahipleri ve kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşıladığını doğrulayan ve belgeleyen kalite prosesi” yaparak başlayan konuşmacı Emre Özmen, “Cx, Bina sahibinin belge haline getirilmiş proje isteklerine ve yapım dokümanlarına uygun bir şekilde bina yapımının tamamlanmasını sağlamak için üretilen kalite odaklı faaliyetler bütünüdür. Bu faaliyetler; Belgeleme, İletişim ve Doğrulama olmak üzere üç ana bileşen üzerine oturur. En geniş anlamda tasarımdan önce başlar ve tasarım, yapım fazlarından geçerek binanın ömrü sonuna kadar devam eder. Tasarım öncesi, tasarım, imalat, yerleşme ve işletme aşamaları vardır” dedi.

Bina BİD sürecinin sağlayacağı faydaları anlatan Özmen, TTMD BİD Komitesi’nin geçmiş dönem ve şimdiki çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra 2019 yılı Kasım ayında Büyükada’da gerçekleştirilen TTMD Çalıştayı’nın detaylarını ve sonuçlarını anlattı. Çalıştay sonrası sektörel derneklerin eşgüdümüyle hazırlanan Sonuç Bildirgesini açıklayan Özmen; Türkçe terim bilimi karşılıklarını paylaştıktan sonra yaygınlaştırma, ihale ve uygulama süreçlerinde BİD’in katkılarını aktararak ulusal ve yerel BİD süreci şartname ve kılavuzu oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Katılımcıların çok yoğun ilgi gösterdiği soru-cevap bölümünün ardından etkinlik sona erdi.

 

 

TTMD Commissioning (BİD) Çalıştayı Sonuç Değerlendirmesi Yapıldı TTMD Commissioning (BİD) Çalıştayı Sonuç Değerlendirmesi Yapıldı TTMD Commissioning (BİD) Çalıştayı Sonuç Değerlendirmesi Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr