TTMD Sempozyumu Yapıldı

Fotoğraflar

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu’nun on üçüncüsü “İklime Uygun Mekanik Tesisat Sistem Çözümleri” temasıyla 12-14 Nisan 2018 tarihleri arasında Wyndham Grand Otel, Levent-İstanbul’da gerçekleştirildi. 

Dünya ısıtma, soğutma, iklimlendirme sektörünün önde gelen uzman bilim adamları, STK temsilcileri ve TTMD üyelerinden oluşan 500’ü aşkın katılımcı, XIII. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu’nda 3 gün boyunca bir araya gelerek bilgi üretimi, bilgi paylaşımı ve enerjinin etkin kullanımı için çözüm arayışında bulundular. Yirmisi yabancı, elli dört konuşmacının sunum yaptığı oturumların yanı sıra sempozyumda bir forum ve panel de düzenlendi.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Murat Çakan, sempozyum programı ve konuşmacıların sunumları hakkında bilgi verdi. Dr. Çakan, “Sempozyum düzenlemek, zorlu bir süreçtir. Doğru konu başlıklarını bulmak ve bu konu başlıkları için doğru konuşmacıları seçmek gerekir. Sempozyumumuzun hazırlık aşamasında sorumluluk alan tüm kişilere teşekkür ediyor ve sempozyumun tüm katılımcılar için verimli geçmesini diliyorum” dedi.

Açılışta konuşan TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Kılkış, enerjiyi akılcı kullanmanın önemine dikkat çekerek sempozyumdan bu doğrultuda sonuçlar elde etmek istediklerini söyledi. 

Açılışta sırasıyla İklimlendirme Sanayi ve İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener ve Romanya Mekanik Tesisat Mühendisleri Derneği AIIR Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Catalin Lungu birer konuşma yaptılar. 

Sempozyumda davetli konuşmacıların birer sunum yaptığı ilk oturumda Orhan Turan “Turquality” konulu sunumunda marka bilinci oluşturmanın önemine dikkat çekerek, dünyada bilinen Türk markalarının sayısının daha fazla olması gerektiğini belirtti.  Dijitalleşme konulu bir sunum gerçekleştiren TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, dijital dönüşüm sağlanarak Türkiye’nin yeni kalkınma hikâyesi yazabileceğini söyledi. Oturumda ayrıca REHVA Başkanı Stefano Corgnati enerji dönüşümü ve kullanımıyla ilgili bir sunum yaptı. 

Öğle arasından sonra geçilen “Akdeniz İklimi İçin Dizayn Stratejileri” konulu ilk teknik oturumda Livio Mazzarella, Piercarlo Romagnoni, Zoltan Magyar, Orkun Yılmaz, Ece Kalaycıoğlu birer sunum yaparken oturumu Prof. Dr. Ahmet Arısoy yürüttü. 

“HVAC Sisteminin Kurulum süreci; Beklentiler ve Sapmalar” temasıyla gerçekleşen MTMD forumuna Ersin Gökbudak başkanlık ederken forumda Işık Yücesoy, Şinasi Karaoğlu, Tayfur Cinemre ve Fatma Çölaşan görüşlerini aktardılar.

Sempozyumun ilk günü akşamı teknede gerçekleştirilen Açılış Kokteylinde davetliler İstanbul Boğazı’nda keyifli saatler geçirdiler. 

İkinci gün yapılan “Yüksek Binalar için Mekanik Tesisat Sistem Özellikleri” konulu ilk teknik oturumda Mehdi Jalayerian “Gelecek Nesil Yüksek Binalar” başlıklı bir sunum yaptı. Jalayerian, dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan yüksek katlı binaların tasarım detayları ve yüksek performanslı tasarım süreçleri hakkında detaylı bilgiler aktardıktan sonra örnek projeler sundu. Oturumun ikinci konuşmacısı Alessandro Sandelewski “Yüksek Binalarda Sistem Yaklaşımları” başlıklı sunumunda havalandırma kalitesi, yüksek binalarda drenaj, yangından koruma, baca etkisi gibi konulara değindi. Kontrol, işletmeye alma ve kabul hizmetleri (KİK) ana temalı 3.teknik oturumda ilk olarak Erick Melquiond ve Cormac Ryan bina tasarım öncesi, tasarım, inşaat, operasyon ve işletme süreçleri hakkında bilgiler aktardı.  Bina performansında integral yaklaşımlar konulu sunumuyla Andre Van Tongeren ise zaman, para ve kalite üçgeniyle başlayan tasarım süreci ve sonrasında devreye alma mühendislerinin müdahaleleri ile bir projenin gelişim safhalarını özetledi. Van Tongeren, kontrol, işletmeye alma ve kabul hizmetlerinin bir amaç değil, araç olduğunu söyledi. Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramı ışığında yeni teknolojilerden bahseden İbrahim Utku Başyazıcı ise, IoT’nin binalarda nasıl çalıştığına örnek projeler üzerinden değindi.

“Yüksek Verimli Mekanik Tesisat Sistem ve Ekipmanları” temalı, sempozyumun 4. teknik oturumunda ilk konuşmacı Martin Dieryckx HVAC sistemlerinin Akdeniz ülkelerindeki kullanımları üzerine görüşlerini aktardı. Dieryckx, enerji verimliliğinin herkesin gündeminde olduğuna dikkat çekerek, neredeyse sıfır enerjili binalar (NEZB) yolunda çalışmaların devam ettiğini ancak çok fazla zorlukla karşılaştıklarını söyledi. Oturumda, Cihan Turan HVAC sistemlerinde kişiselleştirilmiş termal konfora dayalı kontrol teknikleri konulu bir sunum yaparken; Hacer İrem Erten HVAC tasarımlarında 3 boyutlu uygulamalar ve yazıcıların inşaat sektörüne sunacağı katkıları sergiledi. Absorpsiyonlu soğutma, ısı yükselteçleri ve iklimlendirme sistemleri konulu bir sunum yapan Prof. Dr. İlhami Horuz, enerji ihtiyacının giderek arttığını ve fosil yakıtların tükendiğini belirterek alternatif yakıt kaynakları bulmamız gerektiğini söyledi.
Oturumun son konuşmacısı Dr. Öğretim Üyesi Timuçin Harputlugil ise enerji performans sistemlerinde yeni nesil başlıklı bir sunum yaptı. Dr. Harputlugil, enerji performans sertifikalarının sadece statik sertifikasyon olmamasını, akıllı sistemlere de entegre edilebilmesi gerektiğini söyledi.

Günün son teknik oturumda “Modelleme Araçları ve Simülasyon” teması, konuşmacılar Chip Barnaby, Livio Mazeralla, Francis Allard, Doç. Dr. Gülsu Ulukavak Harputlugil ve İbrahim Utku Başyazıcı ile masaya yatırıldı.  

Sempozyumun ikinci akşamında, Pera Palace Hotel’de davetlilerin katılımıyla bir kokteyl ve Gala Yemeği düzenlendi. Yemeğin açılış konuşmasını yapan TTMD Yönetim Kurulu Başkanı 
Prof. Dr. Birol Kılkış, Gala Yemeği sponsorluğunu üstlenen İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB)’e teşekkür etti. İSİB adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz ise, TTMD’nin sektöre katkılarına dikkat çekerek, İSİB olarak TTMD ile birlikte hareket etmeye devam edeceklerini söyledi. Açılış konuşmalarının ardından TTMD Başkanı Birol Kılkış, başta İSİB olmak üzere tüm sponsorlara teşekkür plaketi takdim etti. REHVA adına bir konuşma yapan Manuel Gameiro da Silva, TTMD’nin sempozyumlarında seviyeyi çok yukarıya taşıdığını belirterek, 25. yılını kutlayan Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’ne REHVA Özel Ödülü’nü takdim etti. Gecede ayrıca geçen yıl, REHVA Yılın Tasarımcısı Ödülü’nü kazanan TTMD Duayeni Kani Korkmaz’a da plaket verildi. Konukların canlı müzik eşliğinde hoşça vakit geçirdiği Gala Gecesi, pasta kesiminin ardından Prof. Dr. Birol Kılkış’ın, Sempozyum Yürütme Kurulu Üyelerine teşekkürüyle son buldu. 

Üçüncü gün sabah yapılan “Yenilenebilir Enerji Uygulamaları” temalı teknik oturumda ilk olarak S.A. Sherif, Amerika’da yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinde son gelişmeler konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sherif, Amerika’da enerji tablolarına bakıldığında tüketimin çok arttığını ve binalarda enerji tüketimini azaltmak için ASHRAE standartlarında değişiklikler yapıldığını söyleyerek sonraki dönem için hedefleri açıkladı. İkinci konuşmacı Kenan Akkirman ise “Yer Değiştirme Havalandırması” konulu sunumunda, insanların kapalı alanda çok fazla vakit geçirdiğine, bu nedenle iç ortam havalandırmasının önemine dikkat çekti. Aynı oturumda Barbaros Batur enerji tüketiminde Türkiye verilerini ele alırken; Mustafa Cem Çelik kapalı ortam hava kalitesinin enerji verimli hale gelmesi için etkin çözüm önerileri sundu. İbrahim Çakmanus ise Türkiye’de var olan ilkokulların konfor ve enerji performansının geliştirilmesi hakkında örnek okul projesi üzerinden bilgiler aktardı.

Sempozyumun yedinci teknik oturumunda “Bina Fiziği ve Kabuk Tasarımı” konusu detaylı şekilde incelendi. Oturuma Marco Perino, Eda Köse, Prof. Dr. Mehmet Emin Arıcı, Doç. Dr. Şiir Kılkış ve Doç. Dr. Zeki Yılmazoğlu konuşmacı olarak katılırken, Prof. Dr. Zerrin Yılmaz oturum başkanlığını yürüttü. 

Üçüncü gün yapılan son teknik oturumda ise “Teori ve Pratik; İşletme ve Bakım” teması ele alındı. Konuşmacılar Manuel Gameiro da Silva, I.S. Dobosi, Anıl Başaran, Mustafa Cem Çelik ve Tolga Güler birer sunum yaptılar.  Sempozyum kapsamında düzenlenen “Yapılı çevre karbon ayakizini azaltmak için yapılması gerekenler” temalı Panele ise TTMD Başkanı Prof. Dr. Birol Kılkış ve Akhil Singhal katıldılar. İlk sunumu gerçekleştiren Singhal, ilk olarak Hindistan’da sürdürülebilir enerji ve binalarda yenilenebilir enerji konusunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra, mevcut binalara yenilenebilir enerjinin entegrasyonu için çok çaba harcadıklarını söyledi. Akhil Singhal, yeni hedeflere ancak doğru politikalar ve verimli uygulamalarla ulaşılabileceğini belirterek, Hindistan’da çok ciddi enerji tasarrufu potansiyeli olduğuna dikkat çekti ve yeni misyonlarını anlattı. Günün son sunumunu yapan Birol Kılkış ise, konuya biraz daha teknik bir açıdan yaklaşarak ekserji temelli bir sunum yaptı. Kılkış, şu anki uygulamaların enerji tasarrufu sağlarken bile karbondioksit emisyonunu artırdığını, bu nedenle ekserji konusuna eğilmek kaydıyla karbon salınımının azaltılabileceğine dikkat çekti.

Üç gün süren ve dünyaca ünlü birçok akademisyen ve uzmanın sunum yaptığı Sempozyumun kapanışında konuşan Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arısoy, kongrenin genel bir özetini yaparak katılımcılara ve organizasyona emek veren herkese teşekkür etti. 

Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr