VAV Laboratuvar Uygulamaları Anlatıldı

 
TTMD Eskişehir Temsilciliği tarafından düzenlenen VAV Laboratuvar Uygulamaları (Değişken Debili Hava Ayar Kontrol Seçimi – Otomasyon Kontrolü) semineri 2 Kasım Cumartesi günü MMO Eskişehir Şubes Eğitim Salonu’nda gerçekleştirildi.  Mehmet Orhan Özen’in oturum başkanlığını yürüttüğü seminere konuşmacı olarak katılan Selçuk Bayer, laboratuvar tasarımı ve güvenliği konusunda bilgiler aktardıktan sonra çağdaş laboratuvarlardan örnekler sunarak sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekti.
Bayer sürdürülebilir binaların değerlendirilmesinde; ekolojik sürdürülebilirlik, ekonomik sürdürülebilirlik ve sosyal sürdürülebilirliğin sağlanması gerektiğini kaydetti. Selçuk Bayer, laboratuvar tasarımındaki zorlukları ise şöyle sıraladı: “Kullanıcıların istedikleri daha fazla işbirliği, yenilik, esneklik, güvenlik, beceri, verimlilik ancak bunlarla birlikte daha az mekan, ekipman, ilk kuruluş maliyeti, işletme ve bakım maliyeti, zaman ve personel.”
 
Laboratuvar tasarımında; mimarlık, mühendislik, psikoloji ve bilimsel perspektifin dikkate alınması gerektiğini belirten Bayer, laboratuvar planlamada ise; kavramsal temeller, ön tasarım, tasarım, planlama, tasarım onayı, inşaat planlama ve ihale ve satın alma süreçlerinin takip edilmesi gerektiğini aktardı. Güvenlik için laboratuvar havalandırmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Bayer, “Ortamın genel havalandırmasında laboratuvarların fonksiyonel özellikleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ortaya çıkan toksik gazlar ve koku yaratıcı kaynaklar ortamın kaç çevrim ile havalandırılması gerektiğini belirlemede önemli parametrelerdir” şeklinde konuştu. Laboratuvarda havalandırmasının neden önemli olduğunu ise Bayer, “İş güvenliği ve işçi sağlığı; kurumun yasal sorumluluğu. Havalandırma maliyet yönetimi (Aylık tüketim). Yatırım maliyetleri yönetimi. Doğru kullanım; cihaz ömrü ve verimliliğinde artış” diyerek özetledi. Konuşmacı, laboratuvarlarda kişisel güvenlik için alınması gereken önlemleri ise şöyle özetledi: “Yiyecek ve içecek saklanacak alanlar belirtilmeli. Açık ayakkabılar giyilmemeli, saçlar toplu olmalı, kontakt lensler zorunlu olmadıkça kullanılmamalı, kaza durumunda duşlar ve göz yıkama üniteleri eldiven, maske, koruyucu önlük ve gözlük vb.”
 
VAV Laboratuvar Uygulamaları Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr