Yağmur Suyu Hasadı ve Gri Su Sistemleri Çevrimiçi Semineri Yapıldı

Webinar videosu

TTMD’nin Mekanik Tesisatta Su Kalitesiçevrimiçi seminerleri kapsamında düzenlediği Yağmur Suyu Hasadı ve Gri Su Sistemleri konulu seminer 23 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Hakan Yavuz’un yürüttüğü etkinliğe Melek Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

Yağmur suyu kullanımının tarihçesi ve yağmur suyu hasadı hakkında bilgi vererek sunumuna başlayan Melek Yıldız, yağmur suyu hasadı avantajlarıyla ilgili olarak; “Projenin büyüklüğüne bağlı olarak yatırım maliyeti düşüktür. İşletme maliyeti yoktur veya çok düşüktür. Sorumluluk bireysel sistemlerde mal sahibine aittir. Çevre dostu, bedelsiz su kaynağıdır. Elde edilen su diğer su teminlerine göre daha temizdir, işlem yapmadan kullanılabilir. Kullanımı kolay, kullanım alanına yakındır. Mevcut su kaynaklarının korunmasına yardımcı olur” dedi. Meteorolojiden elde edilen yağış verilerini ve yıllık alansan yağışlarını açıklayan Yıldız; yağmur suyu toplama hesabına ve depo hacmi hesabına örnekler verdikten sonra yağmur suyu miktarını, proses suyu ihtiyacını ve rezervuar hacmini belirlemek için hesaplama formunu anlattı.

Yağmur suyunun günlük evsel amaçlı bahçe sulamada, rezervuarlarda, araç yıkamada, çamaşırda, temizlikte kullanılabileceğini söyleyen konuşmacı, sunumunun ikinci bölümünde gri su geri kazanım sistemlerini anlattı.  Gri su kaynakları ve arıtılmış gri su kullanım alanları hakkında bilgi veren Yıldız, gri su miktarı ve bileşenleriyle ilgili olarak; “Gri su, evlerde kullanılan şebeke suyunun kimyasallarla kirlenmesiyle oluşur.Kirlik yükü düşüktür. Toplamda atık su KOI 400 mg/lt mertebelerinde iken, Gri su KOI değeri 40mg/lt mertebesindedir.  Oluşan kirlilik kullanılan kişisel hijyen ürünlerinin,deterjanların, kirli kıyafetlerin ve vücut kirinin bir sonucudur. Bu kirletenler kısaca biyolojik indirgenler olarak sınıflandırılır. Gri su hava şartlarından bağımsız olarak kişisel hijyen ihtiyaçlarından dolayı sürekli oluşur” dedi. 

Gri su arıtma yöntemlerini anlatan Melek Yıldız son bölümde örnek uygulamalar üzerinden işletme maliyeti ve amortisman süresiyle ilgili bilgiler paylaştı. Katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı bölümün ardından seminer tamamlandı.

 

Yağmur Suyu Hasadı ve Gri Su Sistemleri Çevrimiçi Semineri Yapıldı Yağmur Suyu Hasadı ve Gri Su Sistemleri Çevrimiçi Semineri Yapıldı Yağmur Suyu Hasadı ve Gri Su Sistemleri Çevrimiçi Semineri Yapıldı Yağmur Suyu Hasadı ve Gri Su Sistemleri Çevrimiçi Semineri Yapıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr