Yangın Pompa İstasyonlarında Uygulama Hataları Anlatıldı

Çevrimiçi seminer videosu: 

TTMD’nin düzenlediğiYangın Pompa İstasyonlarında Uygulama Hataları konulu çevrimiçi seminer 22 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Cüneyt Deniz Küheylan’ın yürüttüğü seminere Sıtkı Engin konuşmacı olarak katıldı.

Yangın pompası tipleri ve yangın pompası tesisat boru çapları hakkında kısa bilgi vererek sunumuna başlayan Sıtkı Engin, pompa emiş hattı vakum kırıcı, pompa emiş hattı uzunluğu, vana tipi, vana çapı ve kompansatörü anlatarak doğru ve yanlış uygulamaları örnekledi.  Pompa emiş hattı, yangın pompası basınç rahatlatma vanası ve hatları, yangın pompası debi ölçer sistemi, itfaiye su verme ağız, dizel motorlu pompa montaj yönü gibi konu başlıklarında teknik bilgiler paylaşan Engin, yangın pompa odası havalandırmasıyla ilgili olarak; “Taze hava giriş -çıkışı motorlu damper veya fan ile olmalı, motor hava soğutmalı ise ve zeminden aşağıda ise kanal ile taze hava giriş ve çıkışı olmalı, pompa odası en çok 49°C olmalı, zararlı duman, buhar dışarı atılabilmeli, doğal havalandırmada hava girişi alt kotta, çıkışı üst kotta ve birbirine çapraz olmalı, damper ve panjur ebatları üretici tavsiyelerine göre olmalı, damper ve panjurlar motorlu olmalı, pompalar çalışınca ilgili panolardan gelen komut ile açılmalı, zemin altında olan pompa odalarında hava, fan vasıtasıyla, dış ortamdan alınarak istenen debilere uygun basılmalı” dedi.

Konuşmacı Sıtkı Engin “Pompaların çalıştı, arıza, durum bilgileri merkezi ihbar sisteminden izlenmelidir. Dizel motor aküleri zeminden ~30 cm yüksekte olmalı, eğer 2 adet elektrikli pompa var ise, otomatik transfer kumanda panolu olmalı ve jeneratörden beslenmelidir. Yangın pompaları otopark vb. alanlara bitişik ve dizel motorlu pompa var ise; taze hava emişi bu alanlardan yapılmamalı, dış ortamdan olmalıdır. Pompa odası yangına dayanıklı (1&2 saat) veya binadan en az 15,3 m uzaklıkta olmalı, pompa odasının dışarıya direkt çıkış kapısı olmalıdır. Yer altındaki pompa odası içine çevreden su girişi engellenmeli, su baskınına karşı su kaçak sensörü olmalı, drenaj pompaları yedekli ve UPS den beslenmeli, pompa odasının acil aydınlatması olmalıdır. Yangın pompa servislerinin devreye alma sırasında standartların gerektirdiği kontrolleri yaparak raporlaması, sistemlerin sağlıklı çalışması için önemlidir” diyerek sunumunu tamamladı. Katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasıyla seminer sona erdi.

 

Yangın Pompa İstasyonlarında Uygulama Hataları Anlatıldı Yangın Pompa İstasyonlarında Uygulama Hataları Anlatıldı Yangın Pompa İstasyonlarında Uygulama Hataları Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr