Yarı Kapalı Sera Konsepti Uygulamaları Anlatıldı

Çevrimiçi seminer videosu:  

TTMD’nin düzenlediği Yarı Kapalı Sera Konsepti Uygulamaları konulu çevrimiçi seminer 17 Mart 2022 tarihinde yapıldı. Prof. Dr. Ahmet Kürklü’nün konuşmacı olduğu seminerin moderatörlüğünü Devim Kılıç yürüttü.

Sunumuna sera tanımı ve yarı kapalı sera fikrinin ortaya çıkışıyla ilgili bilgi vererek başlayan Prof. Dr. Ahmet Kürklü, “Yarı kapalı sera fikri, ABD’de büyük bir sera işletmesine sahip olan Casey Houweling adlı üreticinin, sera içerisine bitkilere zarar veren böceklerin girmesini engellemek üzere kapalı bir sera konsepti geliştirilmesi üzerine 2007 yılında ortaya çıkmış ve bugün Ultra-Clima olarak dünya çapında patenti alınmış bir sisteme dayanmaktadır. Bu ‘sera üzerindeki böcek baskısını’ azaltmak üzere ‘pozitif basınçlı’ sera düşünülmüş ve geliştirilmiştir, sera içerisinde normal atmosfer basıncından 100Pa daha fazladır. Farklı firmalar tarafından aynı isimde olmasa da farklı isimlerle yarı-kapalı sera konseptleri ve sistemleri geliştirilmiş ve dünya çapında artık modern seracılığın standardı haline gelmektedir. Yani gelecekteki sera yatırımlarında, konvansiyonel seralar (havalandırma pencereli plastik ve cam seralar) zaman içerisinde yerini yarı kapalı seralara bırakacaktır” dedi.

Yarı kapalı sera uygulamalarında sera için havalandırma üzerine konuşan Kürklü; hava dağıtımı, hava yönetim ürünleri, fanlar hakkında bilgi verdikten sonra yarı kapalı sera avantajlarını sıraladı: %15 daha fazla seraya ışık girişi(çatıda havalandırma unsurlarının olmaması ve daha büyük camlar kullanılması), %30’dan fazla CO2 tasarrufu, düşük kaliteli enerji kaynaklarını kullanabilme, %25-30 yakıt(enerji) tasarrufu, verimde toplamda %30-50 arasında artış, sulama suyundan %50 tasarruf, kimyasal ilaç kullanımında %80 azalma.

Sunumunun sonunda yarı kapalı seraların ülkemizde büyük potansiyele sahip olduğunu, yakın gelecekte mecburen bu seraların tercih edileceğini vurgulayan konuşmacı, sera uygulama örnekleri verdikten sonra son bölümde katılımcılardan sera kurulumu ve maliyetler üzerine gelen soruları yanıtladı ve yarı kapalı sera alanında çalışma yapmak isteyen özel sektör firmalarına yardımcı olabileceğini belirtti.

Yarı Kapalı Sera Konsepti Uygulamaları Anlatıldı Yarı Kapalı Sera Konsepti Uygulamaları Anlatıldı Yarı Kapalı Sera Konsepti Uygulamaları Anlatıldı
Paylaş:


   
            <   
İletişim
Adres: Bestekar Cad. Çimen Apt. No:15/2 Kavaklıdere/Ankara
Tel: +90 312 419 45 71 -
Fax: +90 312 419 58 51
EMail: ttmd@ttmd.org.tr