Webinar videosu

TTMD’nin düzenlediği Yenilenebilir Enerji Sistemleri – Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi Teknolojiler konulu çevrimiçi seminer 14 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü TTMD IBPSA Türkiye Komitesi Başkanı Doç. Dr. Gülsu U. Harputlugil’in yürüttüğü etkinliğe Prof. Dr. Figen Kadırgan ve Prof. Dr. Oğuz Uzol konuşmacı olarak katıldı.

Seminerin ilk sunumunu güneş enerjisi teknolojileri ve uygulamaları konusunda yapan Prof. Dr. Figen Kadırgan, güneş enerjisinin kullanım alanlarını termal ve elektriksel dönüşüm olarak sıraladıktan sonra Avrupa güneş haritası ve Türkiye güneş enerjisinin aylara göre dağılımın anlattı.

Güneş enerjisini elektrik eldesi ve ısı eldesi olarak ikiye ayıran Kadırgan, elektrik eldesinde PV ile ilgili olarak; “Fotovoltaik piller, yüzeylerine gelen güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren yarı iletken maddelerdir. Güneş enerjisi ticari örneklerde %10 ile %17 arasında bir verimle elektrik enerjisine çevrilebilir. Yarı iletken özellik gösteren birçok madde arasında silisyum dünyadaki yaygın uygulamalarda kullanılmaktadır” dedi.

Güneşle ısı eldesi konusunda bilgiler aktaran Kadırgan, konutlarda, sanayide ve tarımda güneş enerjisinin kullanımını anlattıktan sonra selektif yüzey örneği verdi. Akıllı kentler tanımını, çevre ile uyum halinde insanlara konforlu, güvenli ve kaliteli bir yaşam sunan kentler olarak yapan Prof. Dr. Figen Kadırgan; “Kentleri akıllı ve sürdürülebilir hale getirmek, kentlerin yenilikçi derinliğe sahip olmalarını sağlamak veya yeni akıllı kentler kurmak yüzyılımıza düşen bir görevdir” dedi. Kadırgan sunumunu sonunda sanayide güneşle ısı eldesi ile ilgili veriler aktardı.

Seminerin ikinci sunumunu rüzgar enerjisi ve rüzgar türbin teknolojileri konusunda yapan Prof. Dr. Oğuz Uzol, rüzgar enerjisi kullanım nedenlerini yenilenebilir olması, yakıt masrafının olmaması, bol ve yaygın kaynak olması ve fosil yakıtlara bağımlılığı azaltması şeklinde sıraladıktan sonra rüzgar enerjisini tarihçesi ve rüzgar tribünlerinin yapısıyla ilgili bilgiler aktardı.

Dünyada kurulu toplam rüzgar türbin gücü 743 bin MW Türkiye’de ise  9280 MW olduğunu belirten Uzol, bu değerin 12 milyon haneyi destekleyebilecek bir güç olduğuna dikkat çekerek yıllara göre dünyada ve Avrupa’da rüzgar enerjisinden toplam üretilen değerleri açıkladı. 2020’de rüzgar, güneş, hidroenerji ve biyoenerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin, fosil yakıtları geçtiğini vurgulayan Uzol, Türkiye’nin rüzgar enerji atlası hakkında bilgilendirme yaparak, Türkiye’de üretilen elektriğin %12’sinin rüzgar enerjisinden elde edildiğini söyledi. Rüzgar türbin güç hesabı örnekleri, enerji üretim hesapları ve türbin tasarım optimizasyonu hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Uzol, sunumunun son bölümünde Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi RÜZGEM’in çalışmalarını anlattı.

Katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı bölümün ardından çevrimiçi seminer sona erdi.

Yenilenebilir Enerji Sistemleri – Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi Teknolojiler Anlatıldı Yenilenebilir Enerji Sistemleri – Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi Teknolojiler Anlatıldı Yenilenebilir Enerji Sistemleri – Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi Teknolojiler Anlatıldı

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.