Webinar video

TTMD’nin düzenlediği Yol Kaynaklı Gürültünün Kontrolü ve Akıllı Yollarkonulu çevrimiçi seminer 14 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Tanju Kılınçarslan’ın konuşmacı olduğu seminerin moderatörlüğünü TTMD Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Soğancı yürüttü.

Sunumuna akustik, gürültü, çevresel akustik, fizyolojik ve psikolojik akustik gibi kavramları tanımlayarak başlayan Tanju Kılınçarslan, var olan ve yapılmakta olan yeni binalar, havalimanları, otoyollar, rüzgar santralleri, hızlı tren ve metro hatları gibi yapılar gürültü kirliliğine sebep olduğunu belirterek gürültü kirliliğinin sağlık üzerinde azalmış bilişsel performans, psikolojik etkiler, stres, uyku rahatsızlıkları gibi olumsuz sonuçları olduğunu söyledi.  Araç ve yol gürültülerinin kontrolü konusunda ses bariyeri ile gürültü kontrolü, daha sakin sürüş davranışı, sessiz asfalt ile kaplama, düşük gürültülü teker, elektrikli araçlar ve akıllı trafik yönetimi gibi yöntemler olduğunu belirten Kılınçarslan, ses bariyeri ile gürültü kontrolünün tasarım sürecine ilişkin bilgilendirme yaptıktan sonra örnek tasarım sundu.  Katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasıyla seminer sona erdi.

Yol Kaynaklı Gürültünün Kontrolü ve Akıllı Yollar Konusu İşlendi Yol Kaynaklı Gürültünün Kontrolü ve Akıllı Yollar Konusu İşlendi Yol Kaynaklı Gürültünün Kontrolü ve Akıllı Yollar Konusu İşlendi

Bizi Takip Edin

Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.